پیشنهاد سفر به ۱۰ منطقه زیبای پاییزی در ایران – همشهری آنلاین

برای مشاهده تورهای دریاچه سقالکسار اینجا را کلیک نمایید. اگر نمی خواهید برای مسافرت مناطق دور را انتخاب نمایید ، روستای فیلبند را که یکی از زیباترین ییلاق های ایران است و بر فراز ابرها واقع شده ، انتخاب نمایید. این منطقه در فصل بهار و پاییز آب و هوای متنوعی دارد، در یک نیم روز ممکن است بر فراز ابرها قرار بگیرید، در میان مه قدم بگذارید، به زیر باران بروید یا در آسمان صاف و آفتابی به تماشای کرانه دریای خزر بنشینید. ایستادن بر فراز ابرها و تنفس هوای تازه از جذابیت های این بهشت رویایی است. آب دریاچه از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین میگردد.

این چشمه که از گذشته هم از نقاط تفریحی برای مردم بوده، امروزه هم این شاهکار زیبای طبیعت، پذیرای مردم شهرستانهای اطراف است و مردم از آزادشهر، گنبد کاووس، علی آباد کتول و روستاهای اطراف به این منطقه میآیند. استفاده نمیکنند. از کالسکه تک اسب برای رفتن به مزارعشان استفاده میکنند و زندگی مختص به خودشان را دارند. پس از گشت و گذار در فیلبند مسیر خود را ادامه دهید تا به جنگل های چلاو سنگ چال برسید و با کلبه های چوبی، دشت های سرسبز و گوسفندانی که به چرا آمده اند روبرو شوید اما پیدا کردن جاده محلی به سمت سنگچال و سپس، فیلبند آسان نیست و این مکان هیچ تابلوی مشخصی ندارد .

حتی محلی های این منطقه نیز در ماه های گرم سال به ییلاق فیلبند می روند و از هوای خنک این منطقه لذت می برند . علت نام گذاری این روستا این بوده که رفت و آمد به این منطقه به علت ارتفاع بالای ییلاق بسیار دشوار بوده است. نام دیگر این روستا بام شرقی مازندران است به این دلیل که مرتفع ترین روستای بخش شرقی مازندران با 2300 متر ارتفاع می باشد. این چشمه در قسمتی از دامنه کوه قرار دارد و رودخانه قورچای در قسمت شرقی چشمه جاری است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا میآمدند و از چشمهی موجود در آن آب میخوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.

واژه سقالکسار بهمعنای محل آب خوردن پرندگان است. محل قرار گیری کوشک مذکور که در نیمه بالایی باغ واقع گردیده و عدم وجود اطلاعاتی مبنی بر وجود شاه نشین و یا فضایی مشابه آن که کارکرد بالاخانه باغ را داشته باشد، این نکته را به ذهن متبادر می سازد که کوشک میانی خود کارکرد شاه نشین و بالاخانه باغ را نیز داشته است. همچنین از جاده قزوین به رشت، بعد از پلیس راه، تقاطع روگذر به سمت فومن، آقاسید شریف (که موزه میراث روستایی در این مسیر واقع شده است) از دیگر مسیرهای دسترسی است. غار دوگیجان: این غار که از نوع غارهای استالاکتیت است در شرق شهر مرند قرار دارد و راه دسترسی به آن سواره رو می باشد.

اگر می خواهید به منطقه نزدیکی برای تعطیلات آخر هفته بروید و کمی از دود و آلودگی هوای تهران خلاص شوید به روستای زیبای فیلبند سفر کنید . هزينه نگهداري و امور اين افراد از مالياتها و باجهاي متعددي فراهم ميگشت كه به بهانه هاي مختلف از مردم منطقه اخذ ميشد. اقامتگاه بومگردی سنام: این اقامتگاه زیبا در بخش چهاردانگه و روستای سنام قرار دارد و از چشمه آب معدنی سورت 71 کیلومتر فاصله دارد. از اواسط بهار تا ابتدای پاییز ییلاق فیلبند آب و هوای خوبی دارد و به دلیل مرتفع بودن، برای رهایی از تابستان های گرم انتخاب بسیار خوبی است.

هوای روستای فیلبند در فصل پاییز سرد است و تحمل این سرما برای مردم عادی و گردشگران کمی مشکل است تا جایی که در این فصل آرام آرام این روستا خالی از سکنه می شود. در بهار و تابستان روستای فیلبند پذیرای گردشگران فراوانی است . میهمانپذیری در نزدیکی امامزاده وجود دارد که می توانید در آنجا استراحت کنید. از قرن دهم میلادی یا قرن سوم هجری به بعد نام تبریز در ردیف شهرهای بزرگ آذربایجان آمده است که در آنجا همزمان با پیشرفت صنعت و تجارت علم و تمدن نیز شکوفا شده است. شهر چشمه یکی از شهرهای ساحلی معروف ترکیه در کرانه دریای اژه است.

همچنین خط راه آهنی که به ذوب آهن میرود نیز از مجاورت آن عبور میکند. از جمله توانمدیهای محلات در زمینه توریسم هیدروتراپی، وجود چشمه های متعدد آب گرم با خاصیت ویژه است که سالیان سال مورد استفاده مردم و به ویژه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی چشمه مورد نظر، در مسیر جاده رامیان به النگ قرار دارد. این مسیر خاکی پس از ۶ کیلومتر به تپه ایی می رسد که چشمه های باداب سورت بر روی آن قرار دارند.

در این صورت بسیاری از منظرههای دیدنی این مسیر را از دست دادهاید. مورخان نوشتهاند که دفاع از ایران در توز به وسیله کرتها (عشایر)صورت میگرفت که گروه، گروه از کوهها برای دفاع سرازیر شده و به دفاع میپرداختند. در کشور ترکیه مشابه این چشمه ها با نام پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی وجود دارد که نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی و وسعت کمتری دارد و در زبان محلی به آن قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که البته به علت اینکه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می کند.

یکی ار جذابیت های روستای فیلبند که گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده ، پدیده اقیانوس ابر است که اکثر مواقع به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد ایجاد می شود و چشم انداز زیبایی را به این منطقه می بخشد. البته امروزه خبری از هویج نیست و رنگ نارنجی جای خود را به سبز داده است؛ اما چیزی از زیبایی این دشت کم نشده است و تمام گردشگران روستای افجه، با اشتیاق از این دشت بازدید میکنند. بافت تاریخی و بکر این روستا آثاری نظیر حمام تاریخی (دوره قاجار)، آسیاب قدیمی، دو بقعه به نامهای امامزاده عبدالقهار (ع) و بیبی سکینه (س) را در خود جای داده است و به دلیل وجود رودخانه، کوهستان و چشمههای منحصر به فرد، پذیرای بسیاری از گردشگران علاقه مند در فصلهای مختلف سال است.

پاکیزهگی این روستا یکی از ویژگیهای مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزهگی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود، در هنگام ورود سه (یا پنج) هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت میکنند و یک کیسه زباله به آنها میدهند تا زبالههای خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسههای زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید