چشمه آب معدنی خمده – مجله مِستر بلیط

این چشمه ها در جنوب شرق شهر ساری و در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار دارند. کوه و چشمه چالقفا در حدود ۲۰ کیلومتری غرب سمیرم مکانی با صفا با درختان جنگلی تنک و پوشش گیاهی متنوع و عظیم با ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا از مناطق ییلاقی بعضی از طایفه های قشقایی می باشد، چشمه های متعددی در این منطقه جاریست که معروف ترین آن چشمه سرد است.چالقفا قبلا یکی از مهم ترین شکار گاه های سمیرم بوده که متاسفانه به علت شکار بی رویه حیات جانوران در آن بسیار محدود شده، ولی باز هم حیوانات وحشی مثل خرس، گرگ، شغال و حتی پلنگ در کوه های آن نواحی دیده شده است.

دریاچه شکلی شبیه به مثلت دارد و طول و عرض آن در حدود ۲۰۰ متر است. عمق یکی از این حوضچه ها خوب است و شبیه جکوزی طبیعی است که برخی از گردشگران وارد آن می شوند و در آن آبتنی می کنند. حوضچههای مختلف در این قسمت که با عمق و ظاهری متفاوت در کنار همدیگر قرار گرفتهاند، هر یک دارای رنگ و شکلی متفاوت هستند. دهکده صخرهای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است خانههای سنگی در قوردی قیه٬ تپه چله خانه٬ قره قیه و مسجدیری قرار گرفته اند ویند کلخوران دهکدهای سنگی با مجموعهای از خانههای سنگی منفرد که اغلب در زیر تپهای به نام چله خانه قرار دارد٬ به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر میباشد.

به این ترتیب نام این روستا، آروس نامیده شد و روستای روبروی آن، «مالخواست» نام گرفت. در گرگان در این راه کاروانسرایی به نام قزلق قرار گرفته است. در کتب و دستنوشتههایی که از دوران قاجار به یادگار باقی مانده است نام منطقۀ تیران امروزی به صورت طهران، تیران و آهنگران ثبت شده است. هر دو مسیر دارای جاده آسفالت است که میتوانید به سادگی خود را تا خود روستا برسانید. برای اینکه به این محوطه برسید باید در ابتدا خود را به شهرستان گالیکش برسانید که اینکار را هم می توانید با خرید بلیط اتوبوس گالیکش به صورت آنلاین انجام دهید و سپس با وسایل نقلیه عمومی به روستای بش اویلی بروید.

برای دسترسی به باداب سورت ابتدا باید خود را به روستای اروست برسانید که تمامی مسیر آسفالت شده است اما از روستا تا خود چشمه مسیر جاده خاکی است و حتما باید از ماشینهای آفرودی یا نیسان استفاده کنید. چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت – حد فاصل روستاهاي اروست و مالخواست- واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند. همچنین از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع است جاده خاکی است.

یک راه ساده برای رزرو اقامتگاه در روستای اروست و شهر ساری سایت جاباما است. بیش از ۴٠٠ اثر مربوط به ادوات جنگی، تجهیزات کشاورزی، پوشاک سنتی، ظروف سفالی و شیشهای و نیز ابزار مشاغل سنتی مردمان یزد ازقبیل ریسندگی، گیوهدوزی، سبدبافی و پارچه بافی در موزه مردمشناسی مهریز یزد قابل رویت است. این کوه یکی از بلندترین کوههای آذربایجان و مهمترین کوه آتشفشانی خاموش ایران است که ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراکم توفها و خاکسترهای مواد آتشفشانی بوده که در زمانهای دور از دل کوه بیرون ریخته است.

این آبگرم که در گذشته برای آب تنی گاومیشها از آن استفاده میشد با گذشت زمان به پرآبترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران تبدیل شد و با آب داغ و همیشه جوشانش از میهانان خود در یک استخر 400 متری روباز استقبال میکند. چشمههای باداب سورت هم در برخی کشورهای دیگر دارای همزادهایی است که به همین شیوه زمین شناسی شکل گرفته ولی تفاوتهایی هم با آن دارند. ار سفر خود را ببندید و آماده رفتن به روستای اروست و چشمههای تراورتنی باداب سورت شوید.

در چند کیلومتری روستای اروست با یکی از زیباترین و عجیبترین پدیدههای طبیعی روبهرو خواهید شد. روستای اروست یکی از زیباترین روستاهای ایران است. آبشار شلبن یکی از زیباترین آبشار های طبیعی و بکر طالقان است. این روستا مناطق دیدنی بسیار زیادی داشته که از جمله آن می توان به چنار کهنسال، قبرستان و بافت های قدیمی، آسیاب آبی قدیمی، جنگل های بلوط، یخچال های طبیعی و آبشار کفتر خانه اشاره کرد. این بازار وسعتی به اندازه ۱۴ هزار متر مربع دارد که در ۳۰ کیلومتری ماکو و در شهر پلدشت واقع شده است.

روستای اروست از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران بوده و دقیقا در دهستان پشتکوه واقع شده است. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.چشمههای باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست، قرار دارد. مرکز این شهرستان شهر گالیکش است که حدود دویست متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد و از شمال به شهرستان کلاله، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به مینودشت و شهرستان گنبد محدود می شود و از نظر توپوگرافی به دو بخش کوهستانی در جنوب و جلگه ای در شمال تقسیم می شود.

چشمه ها پر آب بوده و دارای آب شور، استخری با قطر 15 متر و عمیق است. آب این یازده چشمه نارنجي رنگ و ترش مزه اند که به صورت دائمي مانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می جوشند. بهطور کلی زمان بازدید از باداب سورت ۶ صبح تا ۹ شب است که در نیمه دوم سال این زمان کمتر هم میشود. علت تماییز باداب سورت نسبت به چشمه های دیگر جهان عبارتند از قرمز و نارنجی رنگ بودن آب، بو، ترش مزهگی آب، املاح و رسوبهای تشکیل شده کنار چشمه می باشد. در فصل زمستان به علت شور بودن آب، چشمه ها یخ نمی بندد.

این دریاچه به علت شوری، املاح و مواد معدنی فراوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمیکند. ۱۰ نفر مهمان نیز در برنامه حضور داشتند. چشمه های باداب سورت به منظور آب تنی در تابستان، بهبود بیماری های پوستی، دردهای کمر و پا، سردرد و میگرن کارایی دارد. اصلیترین همزاد باداب سورت در ترکیه است و اولین چشمه آبشور ثبت شده در دنیا به شمار میرود.

چشمههای آب معدنی باداب سورت یک مجموعه زیبا و دیدنی و یکی از شگفتانگیزترین شاهکارهای طبیعت است. باداب سورت شامل تعدادی چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، مزه، بو و حجم آب است. چشمههای اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه میباشند. برخلاف بیشتر آبهای گرم، در چشمه های آب گرم محلات از بوی بد گوگرد که بسیاری را از رفتن به چشمههای آبگرم فراری داده، خبری نیست. آبهای رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال، دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز و در اندازههای مختلف ایجاد کردهاند.

اما در کنار این دو مسیر معروف و البته سر راست یک راه دیگر هم برای رسیدن به این منطقه وجود دارد که بسیار سرسبز و زیباست. پدیدههای طبیعی در عین اینکه میتوانند شما را شگفت زده کنند، بسیار حساس و در معرض آسیب هستند. روستاهایی که به دلیل وجود جاذبههای طبیعی و گردشگری شما را حسابی شگفت زده میکند. اگر هم دوست دارید در خلوتی به این منطقه سفر کنید و انتخاب شما فصل پاییز و زمستان است، حتما از قبل آب و هوا را چک کرده و وضعیت بارش را بررسی کنید تا در صورت بارندگی به دلیل آفرود بودن جاده به مشکل برنخورید.

البته که این منطقه در چهار فصل سال دیدنی است ولی به دلیل مسیر خاکی آن توصیه میشود، در زمستان به آنجا سفر نکنید. اما تاریخ طالقان از دوره ساسانی به دلیل جنگهای سخت اعراب با ایران در مناطق كوهستانی دیلمیان كه قزوین و طالقان را نیز شامل میشد شكل جدیتر به خود گرفته است. به همین دلیل اگر در زمستان هم به این منطقه سفر کنید، محو این پدیده عجیب و جذاب خواهید شد. چرا که این منطقه در چند کیلومتری شرق روستا قرار گرفته است.

این چشمه پلکانی دومین چشمه آب شور در جهان است که رتبه اول آن متعلق به پاموککاله ترکیه است. این چشمه ها بعد از چشمه پامو کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان مطرح و ثبت جهانی شده است. رضی بیک کرده جای آب این نهر، هزار و دویست به هشتاد پنج است. مناطق تاریخی متعددی نیز از جاهای دیدنی گرگان هستند، مثلاً 300 تپه تاریخی که قدمت برخی از آنها به 4 هزار و 5 هزار سال پیش هم میرسد، در سازمان میراث فرهنگی ثبت شدهاند. این پدیده خاص و منحصر بهفرد پیش از آنکه به ثبت جهانی برسد، چندان مورد حفاظت قرار نگرفته و متاسفانه بخشهایی از آن نیز تخریب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید