چشمه اسرار آمیز پیر سقا+تصاویر

سد قتلغ شاه که از آثار دورة آل مظفر است، با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و در ۳۶ کيلومتري شهرضا قرار دارد. مظهر این چشمه در دو نقطه همجوار یکدیگر است و اطراف آنها با سنگ چینى به دو حوض محصور تبدیل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه هاي روستايي عمدتاً چوب، خشت، گل و آجر است و سقف مسطح آنها با چوب، گل و سرشاخة درختان پوشيده شده است. این خانه از یک حیاط بزرگ و مفصل و یک حیاط کوچکتر و دنج تشکیل شده است. اسب سواری، دوچرخه سواری، شتر سواری، طبیعت گردی، اجرای زنده موسیقی و رقص محلی برنامه های ویژه ای ست که خانه سنتی دره پنج شیر برای مهمانان خود تدارک دیده است.

از حصص غربی سیاه کوه و ارتفاعات 3000 متری در تولک و فرسی سرچشمه گرفته و دارای دوشاخه عمده است که یک شاخه آن از دره هنوت و شاخه دیگر آن از دوزخ دره فرسی آب میگیرد . از جمله چشمههای مشهور منطقه سبلان میباشد این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریضترین و با صفاترین درههای سبلان است، در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا واقع شده است. بنابراین اگر در فصل بهار هوس پیست رفتن و برف بازی به سرتان زد، نیازی به صبر کردن تا فصل زمستان نیست و میتوانید با سفر به سرعین از پیست اسکی آلوارس لذت ببرید.

اگر هوس کردید به این روستای زیبا سفر کنید و از طبیعت منحصربهفردش لذت ببرید، ما به شما فصلهای بهار و تابستان را پیشنهاد میدهیم؛ چراکه برغان در این دو فصل به اوج زیبایی خود میرسد و بدون شک این همه زیبایی روحتان را تازه خواهد کرد. با توجه به وزن، نوع کابل و تجهیزات مختلف، یکی از ۴ مدل پرواز با زیپ لاین را تجربه خواهید کرد. اگه میخوای یه روز شگفت انگیز رو در یکی از زیباترین بازارهای جهان سپری کنی پس حتما به بازار قیصریه سری بزن.

لطیفه هستم. یه دختر فعال و پر جنب و جوش. چشمه قلعه دختر: این چشمه در 2 کیلومتری شمال غرب جاده تهران – آمل، در محل پل دختر. در طهران پس از جنگ زیاد داخل شهر شدند محمد علی شاه در شمیران بودند همین قدر که تهران اشغال گردید به سفارت روس پناهنده شد. این قلعه نیز به احتمال زیاد به زمان مادها برمیگردد. 2-هر قدر آن وارد قلبی و استعداد طالب زیاد باشد مستی و غیبتش افزونتر خواهد بود یعنی سکر و صحو هر طالب بر اساس قدمگاهش مختلف است.

این اثر تاریخی که متعلق به دوران سلجوقیان است، با قدمتی بالغ بر ۹ قرن، شاهد رخدادهای مختلف تاریخی است و به نظر میرسد با روشن کردن چراغ برفراز آن، همچون راهنمایی برای کاروانیان بوده است. این میدان با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض تونسته آثار تاریخی دیگه رو هم در دل خودش جای دهد. این پل با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض از دوران عصر صفوی بازمانده است. این اثر ارزشمند با ارتفاعی برابر با ۵۷ متر، در ۲۵ کیلومتری گلپایگان و در نزدیکی روستای «اختوان»، بر رودخانه «قمرود» قرار دارد. استحمام در چشمه های شفابخش اثرات زیادی بر سلامت فیزیکی، ذهنی و روانی انسان داشته و علاوه بر فراهم کردن عناصر گرانبها برای بدن، نوشیدن و استحمام در این چشمه ها نیز آرامش بخش است.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان هم از بهترین جاهای دیدنی اصفهان است که بخش های هفت گانه داره و شامل: خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دستبافته ها و رودوزی های سنتی، نگارگری، آثار فلزی، آبگینه و آثار جنوبی است. محصولاتی چون تره وبار، بنشن، علوفه، گندم و جو، محصولات لبنی ، عسل ، دانه های روغنی، خاک صنعتی، چغندرقند، پوست ( غالبا پوست گاو ،گوسفند،بز) می باشد. پس از پشت سرگذاشتن روستای چغیورت به روستای دربند می رسیم واز داخل روستای دربند پس از طی مسافتی نه چندان طولانی وکوهستانی به روستای بنه کمر که چشم انداز قشنگی دارد، خواهیم رسید.

این منطقه چشم اندازهای جالب توجهی دارد و بسیار زیبا و خوش آب و هوا است. هر کدام از طبقات این کاخ دارای طراحی و تزئینات ویژه ای است که چشم بیننده را حیرت زده می کند! انسانى که کار ندارد، اشتغال ندارد، یک استعداد پنهان مخفى خداداده را غالبا بدون اختیار خودش راکد گذاشته، وقتى شما این انسان را مشغول کار میکنید، این چشمه که در درون بود و از او استفادهاى نمیشد، تشنهاى از او سیراب نمیشد، این چشمه را شما به جریان مىاندازید. فواره ها در وسط آبنما در جوش و خروش اند و زندگی عمیقا در این میدان جریان دارد.

یکی از مناظر دیدنی در این عمارت زیبا، وجود حوض هشت ضلعی به جنس مرمر در وسط تالار عمارت است که بهش حوض مروارید گفته میشه. سی و سه پل یکی از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان است که در قدیم به اسم پل الله وردی خان شناخته می شده است. چشمه لال صادق آباد یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری شهرستان گالیکش به شمار می رود این چشمه در فاصله سه کیلومتری جنوب شرقی این شهر و ۲۷ کیلومتری مرکز شهرستان گالیکش در دل جنگل های انبوه ودرختان هیرکانی واقع شده است،مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی ، در حدود ۳۰ هکتار که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع شده است، که آب از درون آن می جوشد.

سه راه پله نسبتا باریک و زیبا با کاشیکاری و نورگیری های دل انگیز طبقات را به هم وصل می کند. دلیل جذابیت این چشمه را میتوان در سکوت و آرامش آن دانست؛ چرا که آب این چشمه در کمال آرامش و سکوت از دل کوه بیرون میآید و با وقار و طمأنینه بدون اینکه سروصدایی ایجاد کند راه خود را از میان جنگل پیدا میکند و درنهایت به رودخانه میپیوندد. افزون بر این، در فاصله 500 متری این چشمه میتوان آبشاری به همین نام را نیز پیدا کرد که در نوع خود بسیار زیباست.

روستای کوهستانی توران پشت با قدمتی بالغ بر ۵۰۰۰ سال در زمره قدیمی ترین روستاها و اولین مراکز تجمع انسانی یزد قرار میگیرد. بافت روستا در امتداد رودخانه قرار گرفته و از بلندی بصورت نوار سرسبز بسیار زیبایی دیده می شود و باغات و مزارع دردو طرف رودخانه با طول چندین کیلومتر از غرب به طرف شرق دیده می شوند. آب چشمه در پی آب شدن برفی که در طول زمستان جمع شده، تامین میشود و همین امر سبب سرد شدن آب چشمه شده است. این آکواریوم با مساحت ۳۵۰۰ متر در کنار پارک ناژوان اصفهان واقع شده و ۳۵ متر طول داره.

هیدروتراپی (Hydrotherapy) واژه ایست که به سیستم درمانی با استفاده از آب اطلاق میگردد, خاصیت آبهای معدنی هم مربوط به حرارت و گرمای آن و هم مربوط به املاح و ترکیبات شیمیایی موجود در آن است آب خنک تر از دمای بدن (37°C) اثر تحریک کننده و خنک کننده دارند. تالاب بورالان دارای آبهای دائمی است و از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان ماکو به شمار میرود. این روستا جزو جاهای دیدنی گلپایگان به شمار می آید.

از این جهت برای کشاورزی در آن نواحی بسیار مهم و مفید به شمار میرود. این پل فوق العاده زیبا در تاریکی شب جلوه خاصی داره و گردشگران زیادی هر ساله برای دیدنش به اصفهان سفر می کنن. در این مقاله به معرفی زیباترین روستاهای طالقان به همراه جاذبههای گردشگری آنها پرداختهایم، پس اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. برخی کارشناسان روی آثار به دست آمده از این مسجد پژوهش هایی انجام داده اند و تخمین می زنند، قدمت مسجد به دوره ساسانیان باز گردد. دیدن این آکواریوم رو به هیچ وجه نباید از دست بدی!

دیدگاهتان را بنویسید