چشمه :: تفرجنامه

بالادست چشمه چند اصله درخت بزرگ زبان گنجشک با قدمت زیاد و شاخسار پرپشت بر زیبایی طبیعی این مکان افزوده است. این غار علاوه بر دهانه بزرگ خود، دالان و تالارهایی دیدنی، وسیع و زیبا دارد که با ستونهای آهکی، چکندهها و چکیدهها تزئین شدهاند. غار رودافشان با دهانه مرتفع و عریض خود پدیدهای منحصربهفرد در شهرستان دماوند محسوب میشود و بسیاری از کوهنوردان، در راه رسیدن به ارتفاعات البرز، سراغ این غار جذاب و دیدنی نیز میروند. چشمه اعلا یک روستای زیباست که درکنار اون بخاطر وجود چشمه ای با صفا بوستانی ساخته شده که این منطقه ییلاقی تمام فاکتور های جذاب برای یک پیک نیک آرامش بخش و شاد و مفرح رو داره و اگر از تهران به این منطقه میاید بهترین راه آزادراه تهران پردیس و بعد هم کمربندی بومهن هست.

ریش سفیدان و افراد مسن روستا میگویند اواخر دوره قاجاریه یکی از اربابان مطلق العنان منطقه به مدت یک هفته در مقابل این چشمه چادر زد آب به رویش باز نشد , وقتی که خان از محوطه دور شد زمزمه دلنشین چشمه به گوش رسید و آب جاری گردید و هر چه خادمین و مباشران تقاضا میکنند حضرت حکمران برگردد و با آن آب دست و رویی بشوید که این آب به یمن حضور حضرتش جاری شده وی برنمی گردد و اعلام میکند که این آب به روی ما باز نشد و به مقر خود در روستای سریک برمی گردد.

این آثار علاوه براینکه ما را با تاریخ تمدن بشریت آشنا میکنند، شکوه، عظمت و رازآلودگی خاصی دارند که برای گردشگران ایرانی و جهانی جذابیت بینظیری دارند. منطقهی کوروش که در نزدیکی آستمال است به گفتهی شفاهی (افرادی که اهل آن منطقه هستند) مربوط به کوروش، شاه ایران است که البته نمی­توان به گفته­ی شفاهی افراد اعتماد کرد. در سال 1286، حاج فرهاد معتمدالدوله بر استحكام قلعه افزود و آن را شاه آباد ناميد. چشمه آب گرم یکی از پر طرفدارترین انواع چشمه ها است و همان طور که از نامش پیدا است دمای آب آن تا حد زیادی گرم تر از دمای هوای اطرافش می باشد.

آب و هوای چشمه اعلا کوهستانی و سردسیر است و محصولات اصلی آن قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، گردو، آلبالو و عسل است. منطقه ٔ ییلاقی چشمه اعلا با آب و هوای دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان پذیرای هزاران توریست است. باتوجهبه فاصله کم رودافشان تا پایتخت، این غار مقصدی جذاب برای روزهای تابستان است. یکی از بخشهای بسیار جذاب این موزه برای افرادی که از آن دیدن کردهاند یک آیه از انجیل میباشد که روی یک تار مو نوشته شده است. در بین جاهای دیدنی دماوند، نقش طبیعت خوشآبوهوا بسیار پررنگ است و یکی از دلچسبترین مناطق این شهرستان روستای مشا است.

سپس در جاده فیروزکوه، به فرعی سمت راست خود، که به روستای کلاک میرود، وارد شوید. از تهران بهسمت پردیس برانید و سپس وارد جاده دماوند شوید. برای رسیدن به غار رودافشان، باید واد جاده فیروزکوه شوید و تا روستای سیدآباد برانید. این جاده در کنار رودخانه از اواسط دره اصلی تا روستای بست کشیده شده است. این منطقه در حوالی جاده هراز و ۱۰کیلومتری شمال شهر دماوند جا خوش کرده است و فاصله آن تا تهران درحدود ۵۸ کیلومتر است. حیدری بیان کرد: از آن جمله می توان به طرح های احداث پارک جنگلی 60هکتاری، پارک گردشگری صالحان، رضوان در شهر گلمکان و طرح های نیمه تمام مطالعاتی پارک های بهار و آفتاب در این شهر اشاره کرد.

چندین چشمه آب دیگر نیز در دماوند وجود دارند که از بین آنها می توان به چشمه سیاه سنگ و چشمه تیزآب اشاره نمود. چشمههای باداب سورت هم در برخی کشورهای دیگر دارای همزادهایی است که به همین شیوه زمین شناسی شکل گرفته ولی تفاوتهایی هم با آن دارند. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند.

آنان زمستانها را در خانه های کوهستانی و تابستانها را در باغ های سرسبز می گذراندند . ميزان اشتغال جوانان در گروه سني 29-10 ساله در پاسخ سوال قبلي ذكر گرديده است ولي از جهت بيكاري جوانان شهرستان اطلاع دقيقي در دست نمي باشد ولي به سراحت مي توان ازعان داشت كه از كل جمعيت بيكار شهرستان كه 1325 نفر ميباشند عمدتاً جوانان تشكيل ميدهند كه اكثراً داراي تحصيلات ديپلم و بالاتر مي باشند و براي انتخاب شغل در فكر استخدام در مراكز دولتي مي باشند پيشنهاد مي گردد جهت رفع مشكل بيكاري جوانان كه همواره بر تعداد آنان افزوده مي شود با ايجاد مراكز آموزش خود اشتغالي و تعاوني هاي كشاورزي و دامپروري و فراهم نمودن تسهيلات لازم براي جوانان با توجه به پتانسيلهاي بالقوه شهرستان اقدام نمود.

محوطه پيرامون چشمه بخاطر وجود آن، امروزه تبديل به مجموعه وسيعي شده كه علاقمندان به طبيعت و خستگان از زندگي شهري را در هنگام غروب و روزهاي تعطيل گرد خود می آورد و ضمن ايجاد اشتغال براي بسياري از افراد كه اقدام به ارائه خدمات براي مسافران مي نمايند براي مردم نيز موجبات تنوع، طراوت و تجديد قوا فراهم كرده است. در سال 1352 شرکت پریه فرانسه پس از آنالیز چشمه های معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه بسته یندی آب نمود.

ایسنا/آذربایجان غربی چشمه ثریا یا چشم ثریا در منتهی الیه شمالی دشت بورالان و در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه و در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری شهر ماکو واقع شده است به گزارش ایسنا، این چشمه در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. چشمه اعلا نسبت به مرکز شهر دماوند در ارتقاع بالاتری قرار دارد و چشم انداز مناسبی دارد.همچنین اب اضافه چشمه اب معدنی در باغات این منطقه جریان دارد.گفتنی است این محله تحت پوشش شهرداری دماوند می باشد. ویلاسازی در باغات این منطقه طی سالهای گذشته به شکل چشم گیری افزایش یافته است و همواره جزو پیشنهادات مشاورین املاک برای ساخت ویلا بوده است.چشمه اعلا در شمال خود و در بالای چشمه، پارکی دارد که در روزهای تعطیل محل مناسبی برای جذب خانواده ها از شهرهای اطراف دماوند از جمله تهران می باشد.به همن علت این محله را می توان جزو مناطق توریستی نام برد.

با خرید آن میتوان هدیهای ارزشمند از این شهر با خود به منزل برد. رود دلیچای در حوالی این غار جریان دارد و سرچشمه آن دریاچه تار و هویر است. طبیعت و درختان سرسبز، آبوهوای خنک، جریان خروشان رودخانه بار و وجود امامزاده دوبرار این منطقه را به یکی از مقاصد گردشگری در حوالی تهران و شهر دماوند تبدیل کرده است. علاوه بر این، آبشار گروبار نیز از صخرههای این منطقه جاری است و دره گروبار را با جریان نقرهای خود زیباتر نشان میدهد. آبشار آینهرود با ۳۵ متر ارتفاع در منطقه روحافزا در گروبار و در ۷کیلومتری شمالشرق دماوند جا خوش کرده است.

معاون عمرانی شهردار دماوند با اعلام این خبر گفت: در مساحت 70 هکتاری این پروژه با شرکت هوشمند دچار مشکلات حقوقی شدهایم و در حال پیگیری این موضوع هستیم تا بتوانیم اجرای این پروژه اقامتی – گردشگری را هرچه سریعتر آغاز کنیم.حدید حیدری با بیان اینکه کارهای عمرانی خوبی در این زمینه صورت گرفته است، افزود: حوض قسمت اصلی تخریب و آبنمای جدید احداث شده است، همچنین کل محوطه سنگفرش شد و آلاچیقهایی برای نشستن مسافران و گردشگران نصب کردیم.وی با بیان اینکه مشکل جانپناههای محوطه چشمه اعلا را برطرف کردیم، گفت: بعضی از قسمتهای چشمه شیبدار بوده و تاکنون چند باری حادثه رخ داده است و به خاطر ارتفاع چندی از شهروندان سقوط داشتهاند که این موضوع در اولویت قرار گرفت و محوطه ایمنسازی شد.

همچنین، در این غار خفاشهایی نیز ساکن هستند که در زمستان به خواب میروند و بهتر است هرگز در این فصل سراغ غار نروید، چون با بیدارکردن خفاشها باعث کاهش طول عمر آنها و مرگشان تا پیش از رسیدن بهار خواهید شد. مسیر سمت چپ، یعنی راه روستای رودافشان، را پیش بگیرد تا درنهایت به غار برسید. از دماوند تا این آبشار درحدود ۱۶ کیلومتر راه پیش رو دارید. این منطقه را پشت سر بگذارید و وارد جاده منتهی به آبشار گروبار شوید. همچنین، اگر از دماوند بهسمت شمالشرقی آن حرکت کنید، بعد از عبور از بلوار شهرداری و خیابان روحافزا به آبشار آینهرود خواهید رسید.

بعد ار رسیدن به دماوند، بهسمت شمال شهر حرکت کنید. این غار در نزدیکی شهر حبیبآباد از توابع شهرستان برخوار در فاصله ۳۳ کیلومتری شمال شرقی اصفهان و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این نگین ارزشمند و گوهر ناب در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده های خاکی و در ۳۶ کیلو متری شهر سمیرم قرار دارد که با جلوه ای خاص کمر کوه ۲۰۰۰ متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند کوه دالان ونک به ارتفاع ۳۴۹۲ متر در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند.

برف های روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه های مختلف در داخل کوه طی می نمایند تا به مخزنی در دل کوه برسند. در دامنه ارتفاعات شمال غربی شهر دماوند در میان یکی از دره هایی که آبریز آن از غرب به شرق امتداد دارد چشمه ای است که سر منشاء حیات در این منطقه است، آب معدنی این چشمه بسیار گوارا بوده و صفای خاصی به آن منطقه بخشیده است. سند با ارزشي كه از دوره عباس ميرزا باقي مانده، كتابي است به نام «تاريخالعجم و الاسلام» كه شيخ عبدالغفور ثامن نامي نوشته است در اين كتاب، نكتههاي مبهم مربوط به خياو و آباديهاي اطراف آن روشن شده است.

را به شهر ليلان وصل مي كند پل آجري نيز مانند قلعه بختاك تاريخ ساخت صريح و روشني ندارد ولي بنا به اظهار افراد مسن و بعضي از كارشناسان ميراث فرهنگي قدمت آن به دوره ساسانيان و بلكه به دوره اشكانيان مي رسد و بعضي از كارشناسان ميراث فرهنگي آنرا از دوره صفويه مي دانند كه احتمال قويتري نسبت به ساير نظرات دارد. لرهای دوره زندیه: لرهایی که از زمان کریم خان زند از لرستان به فارس آمده و گروههایی از آنها در شیراز مستقر شدهاند و هنوز هویت خود را حفظ کردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید