چشمه دیمه کوهرنگ – سایت گردشگری ایران

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان کمیجان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. بخش اول: این تالار مربوط به شهدای قبل از انقلاب اسلامی در اصفهان است. یکی از برترین موزههای اصفهان برای علاقهمندان به موسیقی و هنر، موزه موسیقی اصفهان میباشد. آنیونهای آن کربنات ، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتاسیم میباشد. ارتفاع قله این كوه 4811 متر است و در بالای قله آن دریاچه كوچكی قرار دارد. نیز وجود دارد. همچنین میتوانید با کرایه قایق به داخل دریاچه بروید و از مناظر طبیعی لذت ببرید.

طول این تالاب از روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا ۳۵ کیلومتر و عرض آن برجسب وضعیت توپوگرافیک تعییر کرده و در دو سمت مرز ادامه می یابد. شهرماکو با 53000 نفر جمعیت ،دردره ای بنا شده که رودخانه” زنگمار” ،آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند.این شهر یک شهر طولی است یعنی طول شهر 12 کیلومتر و عرض آن بین 2 کیلومتر تا 200 متر است. مختصات جغرافيايي اين تالاب عبارت است از َ32 و ْ39 عرض شمالي و ً30 و َ46 و ْ44 طول شرقي است. تالاب بورالان، تالابي حاصل از اراضي طغياني رودخانه قره سو از مبداء تا محل اتصال آن به رودخانه ارس است كه در سمت جنوبي به دشتي مملو از گدازه هاي سطحي آتشفشاني محدود است كه بويژه از دشت زنگنه آغاز شده و تا دامنه هاي آرارات ادامه دارد.

وي بيان کرد: حدود پنج ميليارد و 400 ميليون ريال نيز براي کاشت 120 هزار اصله نهال مثمر و غيرمثمر در 120هکتار از اراضي روستاي «يخلقان» هزينه شد. اين تالاب از شمال به جاده شوسه روستاي ساري سو به كنيكور، از مغرب به روستاي كنيكور و زمينهاي صخره اي با گدازه هاي پراكنده سياه رنگ كوه آرارات، از شرق به روستاي ساري سو و جاده شوسه عشق آباد به ساري سو و زمينهاي مزروعي واقع در اين منطقه و از جنوب به زمينهاي مزروعي روستاي عشق آباد و حدود ۱۵۰۰ متري شمال روستاي عشق آباد محدود مي شود. از ارتفاعات مرزي ايران و تركيه و همچنين باتلاقهاي بورالان و چشمه ثريا منشاء مي گيرد و در حدود ۴۰ كيلومتر از مرزهاي ايران و تركيه را در اين قسمت تشكيل مي دهد.

حسین عباسی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از مناطق و محلهای سیلزده منطقه بورالان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شب گذشته به دنبال بارش شدید باران در این منطقه سیل جاری شد که موجب بروز خسارت به جاده، پل، چادر عشایر و آبگرفتگی هشت روستای این منطقه شد. به همین خاطر میتوان گفت شش ماه دوم سال زمان مناسبی برای بازدید از این چشمه نیست. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان قرار دارد و آنچنان زیبا است که در نیمه دوم سال، زمانی که همه جا سرد است، میتوان از حضور در این منطقه و قدمزدن روی شنهای داغ لذت برد.

هنگام بیرون رفتن از دستشویی ، سرد می شود که باعث آرامش و خواب عمیق می شود. ا.ایران بر عهده سازمان منطقه آزاد ماکو می باشد. سلام دوستان،شهر ماکو نزدیک به ترکیه هست و بهترین برند ها از این مسیر به تهرآن با هواپیما آورده میشود، این بخش از کشور منطقه آزاد محسوب میشود، پیشنهاد میشه مسیر با هواپیما حتما برید. به چهار منطقهای که در بالا اشاره شده باید دو بخش فهلیان و کاکان را نیز اضافه کرد.

5- آجیل تبریز بهترین کیفیت آجیل را در ایران داراست و تمام انواع مغزها به جز پسته در این شهر کشت می شوند و معمولا گردشگران به عنوان سوغات آن را تهیه می کنند. از مهم ترین غذاهایی که مردم منطقه طبخ می کنند می توان به کباب بختیاری، آش کاردی (کاردین) و آش دوغ است. بازار تجریش که از یک طرف به میدان تجریش، از سمت دیگر به امامزاده صالح و کوچه های اطراف آن راه دارد، از قدیمی ترین مراکز خرید شمیران بوده و هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

عمیق ترین نقطه این تالاب ۷ متر عمق دارد و آب چشمه ثریا بخش اعظمی از رود مرزی را تشکیل می دهد که در مرز ایران و آذربایجان جاری است. که از یک کابل اویزان می شوید و در حالی که زیر پایتان خالی می شود از یک طرف به طرف دیگر می روید. برای عبور از طول دره در برخی نقاط باید وارد آب شوید و اگر به ورزشهای آبی علاقه دارید، حتما در بخشهای پرعمق، شیرجه بزنید و شنا کنید.

با توجه به اینکه سختی آب شهر ماکو 550 بوده و جزئ آبهای سخت محسوب میشه(حداکثرسختی آب 800 است وبهترین و سبکترین آبها دارای سختی زیر 100 میباشد)وجود این چشمه یکی از نعمتهای الهی برای مردم این منطقه به حساب می آید. چشمه زاغی در 5 کیلومتری شرق روستای سورک در مسیر راه سورک به شهرستان بروجن استان قرار دارد.این چشمه دارای چندین دهانه میباشد که برخی از آنها فصلی و برخی دیگر به صورت دائم جوشش دارند.

زیلو بافی از صنایع دستی استان یزد میباشد که به ثبت ملی و جهانی رسیده است. در آینده نزدیک این تالاب با ارتقا به سطح بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت می شود. چشمههای باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد.در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمههای باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. ما سمت خوی حرکت کردیم و نرسیده به خوی از سه راهی ایواوغلی به سمت شمال ادامه مسیر دادیم.بعد از طی مسافتی حدود 175 کیلومتر(فاصله مرند-ماکو)،حوالی ساعت 0830 به شهر ماکو رسیدیم.

بررسیهای میدانی و شواهد موجود نشان میدهد که مکان گزینی و استقراردر این روستا حدود صدها سال پیش برمیگردد. البته برخی پیشنهادات نیز برای تشکیل خط ریلی به صورت قزوین – رشت – آستارا – باکو – تفلیس – قارس مطرح شده که البته بنا به نظر بسیاری از کارشناسان با توجه به طولانی شدن حدود ۳۵۰ کیلومتری مسیر و نیز تشریفات گمرکی متعدد برای عبور از کشورهای آذربایجان و گرجستان در این مسیر که متعاقباً باعث اتلاف وقت و سرمایه بیشتری خواهد شد، این مسیر توجیه اقتصادی ندارد و البته لازم به ذکر است که مسیر ۶۵۰ کیلومتری خط آهن قزوین به جلفا از پیش آماده و هم اکنون زیر بار ترافیک است و نسبت به مسیر قزوین – رشت – آستارا نیاز به احداث خط ریلی جدید بسیار کمتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه طول این مسیر ریلی ۲۰۸ کیلومتر می باشد خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقده فی مابین سازمان منطقه آزاد ارس و ماکو، شرکت راه آهن و وزارت راه و شهرسازی در خصوص احداث راه آهن جلفا چشم ثریا انجام کلیه عملیات طراحی، مطالعات مسیر، طرح و تأسیسات جانبی، ساختمان ایستگاهها، خطوط فرعی و ایستگاههای تشکیلاتی موردنیاز تا مرحله اول(فاز یک) در مناطق آزاد ارس و ماکو، علائم و ارتباطات و مطالعات اقتصادی و ارائه پیشنهاد مدل مشارکت و سرمایهگذاری با اولویت BOT با نظر و تائید شرکت راهآهن ج.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: در هفتاد و دومین جلسه کارگروه ارزیابی و تصویب طرح های توجیهی وزارت راه و شهرسازی موضوع انتقال راهآهن ایران – ترکیه از مسیر چشمه ثریا مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد طرح از دو نقطه اتصال چشمه ثریا مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد تا پس از بازدید دو طرف ایران و ترکیه گزارش نهایی به این کارگروه ارسال شود. کریم خان زند پس از آنکه زمام امور را در دست گرفت شیراز را به عنوان پایتخت برگزید و متجاوز از دوازده هزار خانوار از ایلات لرستان، بختیاری، کرمانشاهان و کهگیلویه (لیراویها) را در نواحی شیراز اسکان داد.

ایسنا/لرستان مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی لرستان از آغاز عملیات ساماندهی محوطه باغ گلستان و چشمه گلستان در شهر خرمآباد خبر داد. شهرستان ماکو از شمال و غرب به کشورترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری خودمختار نخجوان واز جنوب به شهرستان خوی و چالدران محدود می گردد.هیئت محترم وزیران در جلسه مورخه 20/9/89 سه شهرستان ماکو،شوط و پلدشت رو با وسعت 500 هزارهکتار منطقه آزاد اعلام کرد. سازند دلیچای و لار در این محل اراتفاعات بلندی را تشکیل می دهد و ضخامت تقریبی آنها بین 80 تا 200 متر می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید