چشمه لال – مجله مِستر بلیط

در حالی که او مقداری خاک بر آن سنگ افزوده است و این سنگ با سنگی همانند او برابر و هم وزن شده است؟ بالاي تپه پوشيده از الواح و سنگ نبشته هاي قبور است و درميان آن نه تنها كتيبه هاي تازخ، بلكه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ هاي مفقود و منقش فراواني نيز به چشم مي خورد كه اغلب به سده هاي 7 و 8 هجري قمري است در وسط اين گورستان، مصلي يا نمازگاه بزرگي به طول و عرض متجاوز از يكصد متر تعبيه شده است كه سطح آن حدود يك متر از كف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گرديده است سنگها مربوط به قبور دوران هاي پيشين است فقط طاق سنگي منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرين به طول عمودي به ديوار نصب شده كه در روي آن چند بيت فارسي و دو آيه قرآن مجيد و چند عبارت عربي به خط ثلث دل انگيز بطور برجسته كنده شده و چند ترنج و اسليمي خوش طرح بر زيبايي آن افزوده است ظاهراً حجاري سنگ در سدههاي 8 و 9 هجري قمري صورت گرفته است.

امروزه شهرستان رشت به عنوان مركز راههاي بازرگاني گيلان و بازار تجارت و واردات و صادرات مطرح است و به عنوان مركز استان امكانات جهانگردي فراواني دارد. «تبريز – هوراند» ديگر مسير اين استان براي گردشگري است كه بهترين فصل براي سفر در اين مسير، بهار و تابستان است. گردشگر (توریست یا سیاح) شخصی است که به کشور یا شهری غیر از محیط زیست عادی خود برای مدتی که کم تر از 24 ساعت و بیش از یک سال نباشد سفر کند و قصد او از سفر تفریح، استراحت، ورزش، دیدار اقوام و دوستان، کسب و کار، ماموریت، شرکت در سیمنار یا کنفرانس، معالجه، مطالعه، تحقیق یا فعالیت های مذهبی باشد(شایان و همکاران، 1388، ص95).

البته شاید راه بیشتر از یک ساعت به نظر برسد که دلیلش هم کوهستانی و پیچ در پیچ بودن مسیر است. در بیشتر مواقع افراد بخاطر ترس از پرداخت مالیات، از به ثبت رساندن شرکت خود امتناع می کنند که پرداخت مالیات نمی تواند دلیل خوبی برای محروم کردن خود از مزایای فوق العاده ی ثبت شرکت باشد. اینجا میتوان به پزشک هازق و ماهر و توانمندی مثال زد که علیرغم اینکه علم و دانش فراوانی دارد و مطبش را نیز در شهر بنا کرده، اما مردم شهر او را رها کرده و سراغ او نمیروند و در بیماری خود میسوزند و سراغ دیگری میروند که هیچ علم و دانشی ندارد و آنها را به کشتن میدهد.

مقصود این است که بنی آدم چنین است؛ سیر نمیشود مگر اینکه خاک بر رویش ریخته شود. هرگاه حضرت از این مطلب سخنی به میان میآورد، میفرمود: خداوند برادرم ذوالقرنین را رحمت کند که در سیر و سلوک خود و طلب آنچه مطالبه نمود، خطا کار نبود و به درجه زهد و تقوی رسید. اما وقتی که خاک بر روی آن قرار داده شود، سیر شده و با سنگی همچون خودش برابر و هموزن میشود.

مقصودش این است که مثَل بنیآدم مثَل این سنگ است که هرگاه در یک کفه ترازو قرار داده شود و در کفه دیگر هزار سنگ قرار داده شود، باز هم نمیتواند بر این سنگ (بنی آدم) سنگینی کند. خداوند تو را رحمت کند، وقتی میگویی مرا به واسطه تو امتحان نموده، درست است در حالی که تو از من داناتر هستی، ولی با این حال تحت فرمان من قرار داده شدهای. وقتی رستم بیدار شد آشفته بود اما خداوند نگذاشت اژدها دوباره پنهان شود و رستم او را دید و تیغ کشید و به اژدها گفت: نامت را بگو که دیگر در جهان نخواهی بود.

10- رساله ای در تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم. ذوالقرنین گفت: ای خضر! آنگاه ذوالقرنین به شدت گریست و گفت: ای خضر! آنگاه کیخسرو براه خود بسمت شمال ادامه می دهد و لشکریان وفادار نیز سر در پی او میگذارند ، سپس برف و بوران و کولاکی بس عظیم و کوبنده که از مشخصة این کوهستان است آغاز می شود و بین خسرو و سپاهیان فاصله انداخته و او را از چشم آنها ناپدید مینماید.سپس در ارتفاعات بالاتر به چشمة کوچکی میرسند و در آنجا پهلوانان در مورد این شگفتی به شور و مشورت میپردازند که چه باید کرد ، لذا این چشمه به نام « چه بکنم » و به زبان محلی « چو بکنم » نامیده می شود .

آنگاه ترازو را بلند کرد و دو کفه آن برابر گشت. اما چگونه است که ما هزار سنگ همانند آن را در کفه دیگر ترازو قرار دادیم باز هم سنگ شما، سنگینتر بود. آبگرم قینرچه با دمای ۸۲ درجه سانتیگراد، در ارتفاع هزار و ۹۹۰ متر از سطح دریا یکی از اعجازهای طبیعت شهرستان مشگین شهر است. در سال 1327 مردم محل در اطراف آن به احداث چند باغ کوچک اقدام کردند و در سال 1338 شخصی به نام اسکندر خان چرامی آن را خریداری شد و به گسترش آن اقدام کرد. نام این روستا در واقع فِلبَند است.

نام یکی از دهستانهای هفتگانهء بخش حومهء شهرستان خوی است. این شهر معتدل و خوشآبوهوا در بسیاری از فصلهای سال، پذیرای مسافران و گردشگران است. اگر وی به هنگام رفتن (قبل از رفتن به ظلمات) به وادی زبرجد میرسید، هیچچیز در آنجا باقی نمیگذاشت و همه را برای مردم جمع میکرد، زیرا به دنیا راغب بود. او در آنجا ماند تا اینکه خداوند جان او را ستاند. خداوند فرمانروایی به تو بخشیده و به تو مکنت داده است، اما تو راضی نگشتی و در پی چیزی بر آمدی که هرگز کسی قبل از تو به دنبال آن نبود و به جایی قدم گذاشتی که هرگز پیش از تو هیچ انس و جنی به آنجا گام ننهاده بود.

آنها همه در شگفت شدند و برای خداوند سجده کردند و گفتند: ای پادشاه! در اطراف روستا یک سری آثار باستانی هم هست که کمتر کسی آنها را میشناسد. فاصله شهرکرد تا چشمه دیمه 83 کیلومتر است که میشود در یک ساعت و نیم این مسافت را طی کرد. با کمی پیاده روی و کمی نشستن کنار ساحل دیگه ساعت 12 شب شده بود که رسیدیم جلو هتل و رفتیم که بخوابیم تا صبح بعد صبحانه بریم پلاژ هتل برا شنا. بدون شک بعد از این من به دنبال چیزی نخواهم گشت.

اما اگر از مسیر روستای چنار شرق بخواهید به دریاچه تار و هویر برسید، باید بعد از رسیدن به دماوند، جاده منتهی به این روستا را در پیش بگیرید و پس گذر از این آبادی، وارد جادهی معدن شوید و در این جاده تا انتها برانید. دو خیابان طویل در دو سمت شمال و جنوب و شرق و غرب باغ وجود دارد. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اراک اين در حالي است كه استان مركزي را بايد سرزمين چشمه ها و سرابها بدانيم زيرا با وجود كم باراني و خشكي هوا در اكثر فصول سال، تعداد قابل توجهي چشمه و سراب با آبدهي بالا و كيفيت مناسب در مناطق مختلف اين استان وجود دارد كه منشاء ايجاد آباديها، شهرها و مناطق تفريحي و گردشگري شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید