چشمه لال کجاست؟

باریکان تا نزدیک به ۲۰سال پیش از کشاورزی بسیار خوبی برخوردار بود و زمینهای این روستا سراسر زیر کشت گندم و جو بود. در قرون پیش از صفویه، مردم این محله که از محلات سنی­نشین و در بخش نعمتی­خانه بودند، مدام با مردم محله­ی دردشت و حیدری­خانه که شیعه­نشین بودند در ستیز و جنگ بوده­اند. روستای تاریخی دیز در نزدیکی دهستان شال و از توابع شهر کلور میباشد که در ۱۰کیلومتری کلور و۴۰ کیلومتری جنوب شهر خلخال ودر دامنه غربی رشته کوه تالش و نزدیکی کوهایی با نام محلی کوه پلنگا .

چشمه دیمه یکی از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که آب آن از گواراترین آبهای جهان و دارای خواص درمانی میباشد. خانواده چشمه در سال 1364 فعالیت خود را با انتشار سه کتاب گسترش بخشید و به نشر چشمه تبدیل گردید. در ادامه به کتاب صوتی چشمهایش اثر بزرگ علوی با صدای آرمان سلطانزاده در پنج قسمت زیبا گوش فرا دهید. اين بندر در زمان اوج خود از مراكز عمده تجارت خليج فارس به حساب ميآمد و تجار بوشهر قسمت عمده بازرگاني خليج فارس و اقيانوس هند را به عهده داشتند.

نام يكي از آباديهاي تنگستان «تددومري» است كه به عقيده عدهاي از انديشمندان و مورخين، يادآور قوم تجارت پيشينه بسيار معروف خاورميانه امروزي (سوريه) يعني «تدمر» يا «پالمير» باستاني است. 1) – چنین است در نسخه ای از تاریخ بلعمی، و در نسخهء مصحح بهار (چ 1341 ص258) بجای «الوه» عقاب آمده است. تیره ای از طایفهء کلهر. راه مالرو دارد. ساکنان آن از طایفهء طیبی هستند. درست است که این چشمه در نزدیکی های جاده قرار دارد اما همین فاصله کوتاه هم مسیر درست و درمانی برای حرکت ماشین ندارد و اگر اتومبیل شما از نوع سواری های معمولی است خیلی باید دقت کنید که وسط راه گیر نیفتید.

قرار است با توجه به مستعد بودن منطقه، کشت گلمحمدی هم در اطراف محوطه انجام شود. کاپیسا یا کپیس که به نام نیسا در دفتر خاطرات سکندر درج گردیده است، به معنی باغ خدا(ج)، سرزمین سرسبز و شاداب آمده است در دامنه سلسله کوه های هندوکش موسوم به «پار و پامیزوس» قرار دارد. در دو سوی این خیابان باغ هایی است كه جبهه آنها در سمت خیابان دویست پا و هریك دارای سر در و مدخل باشكوهی است با طاق نیم گنبدی و بر فراز هر سر در یك كلاه فرنگی ساختهاند.

و شاید ریشهء آن همان ریشهء الوئس(1)فرنگی باشد. به عبارتی “پیر” همان “اوجاق” می باشد، منتها “پیر” را برای عجایب طبیعی و مکانی بکار می برند. جلگه و سواحل دریاچه ارومیه، کوه های مرتفع سلسه کوهستان سهند باختری، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه که ساختاری شبیه به یک مسجد دارد، چشم اندازهای طبیعی شهرستان آذر شهر را تشکیل می دهند. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ سئل چایی و نیز کانالهای زیرزمینی، چشمههای طبیعی و چاههای عمیق صورت میگیرد. و احدیت حقیقتی از حقایق وجود است پس الوهیت بالاتر میباشد، و از اینروست که نام او «الله» بالاترین اسماء، و نیز بالاتر از نام وی «احد» است – انتهی.

در کوهستان واقع و سردسیر است. سد مخزنی فیروز سالار در منتهی الیه رودخانه گنبرف چای و در اراضی ماسهای روستای فیروز سالار واقع شده است .به همت اهالی و شورای اسلامی این روستا انواع ماهیهای خوراکی و سایر آبزیان در این سد مخزنی پرورش داده میشود. از آثار قدیم آن دو قلعهء خرابه یکی در وسط آبادی و دیگری در اراضی مزرعهء شور است که در نتیجهء کاوش آثار قدیم دیده میشود. ماهی قزل آلای تولیدی این منطقه یکی از با کیفیت ترین ماهی های قزل آلا در کشور است که قیمت فرش آن نیز بالاتر از ماهی های قزل آلای تولیدی دیگر کشور است.

پس الوهیت ام الکتاب، و قرآن احدیت، و فرقان و احدیت، و کتاب مجید رحمانیت میباشد و همهء آنها اعتباری است و گرنه به اعتبار اول که اصطلاح قوم بر آن مبنی است ام الکتاب ماهیت کنه ذات، و قرآن ذات، و فرقان صفات و کتاب وجود مطلق باشد، و میان این دو قول اختلافی جز در عبارت نیست و هر دو در معنی یکسانند پس بالاترین مرتبه ای که تحت الوهیت است احدیت میباشد و واحدیت یکی از تنزلات حق از احدیت است، بنابراین بالاترین مرتبه ها که واحدیت را شامل است رحمانیت، و بالاترین مظاهر رحمانیت در ربوبیت و بالاترین مراتب ربوبیت، در نام «ملک» است پس ملائکه تحت ربوبیت، و ربوبیت تحت رحمانیت و رحمانیت تحت واحدیت و واحدیت تحت احدیت و احدیت تحت الوهیت است زیرا الوهیت اعطاء حقایق وجود و غیر وجود است حق آنها را با احاطه و شمول.

لکن وقتی به مرحله قفل، غُلف، اَکنّه و مخصوصاً به مرحله حادِ خَتْم و طَبع برسد دیگر راه نجات کاملاً بسته می شود و جز عذاب دردناک چیز دیگری در انتطار آنان نیست؛ چرا که پس از طبع و ختم نوبت به کوری مطلق می رسد که دیگر عصاکشی برای او وجود ندارد. راه فرعی به قزوین دارد. برای رسیدن به پاکندس باید ابتدا راهی روستای فارسیان شوید که 22 کیلومتری با گالیکش فاصله دارد. استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: حذف تونل 67 کیلومتری بهشت آباد از خشک شدن 54 چشمه در شهرستان های شهرکرد، بروجن، اردل، کیار و فارسان در این استان جلوگیری کرد.

آب آن از چشمه و محصول آن غلات، پشم و لبنیات و شغل مردم زراعت و حشم داری و صنایع دستی بافتن قالیچه، جوال و گلیم پارچه برای چادر است. چشمه دیگر در مجاورت آن دارای رنگهای قرمز و نارنجی و ترش مزه است و اطراف دهانه چشمه رسوب آهن نشسته است. يک رشته ارتفاعات در جهت شمال غرب – جنوب شرق (کوه سناجان با 2012 متر ) است که در غرب دشت سهل آباد واقع گرديده و به ارتفاعات کوه هاری که بلندترين نقطه متر ارتفاع دارد می پيوندد .

استان قم با وسعتي معادل 14631 كيلومتري مربع در مركز كشور واقع شده و مركز آن شهر قم است. در دامنه واقع و محصول آن غلات و میوه ها و شغل مردم زراعت و گله داری است. درباره ثروتمندان گفته می شود، که بالاخره ثروت آن ها شاید روزی به درد جامعه بخورد. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران های موسمی، خاک ها از روی آنها به دامنه ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه ها نمایان شده است. دهی است از دهستان تفرش بخش طرخوران شهرستان اراک، در 2 هزارگزی شمال طرخوران.

دیدگاهتان را بنویسید