چشمه ها – ایذه و مناطق بختیاری

در زمان اشكانيان، به ويژه در روزگار سلطنت مهرداد اول (171ـ 138 ق.م) بنادر و جزاير درياي پارس تحت حكومت اين سلسله قرار گرفت. پس از انقراض سلسله آلبويه، سلجوقيان كرمان در آن منطقه حكومت يافتند و كليه كرانههاي شمالي و جنوبي و جزاير خليجفارس از جمله بحرين، ابوموسي، كيش و خوزستان را متصرف شدند. تالاب بورالان از محل مرز مشترك ايران، تركيه و ارمنستان در ضلع جنوبي رودخانه قرهسو و شمال روستاي ديم قشلاق آغاز شده و در امتداد مرز مشترك ايران و تركيه تا ناحيه اي موسوم به چشمه ثريا (سرچشمه قره سو) ادامه مي يابد و در حقيقت اراضي طغياني اين بخش از قره سو را در دو سوي رودخانه (خاك تركيه و ايران) تشكيل داده است.

ق كه اعقاب او در ايران حكومت داشتند، اين منطقه جزو ايالت فارس محسوب ميشد. در دوره ساسانيان، جزاير و بنادر خليجفارس جزو قلمرو ايران و كوره (شهر) اردشير خوره، در محدوده پادكيسانِ نيمروز بوده است. در حمله اعراب به ايران سپاهيان اسلام با مقاومت سپاهيان ايران در نهاوند روبهرو شدند، كه در نهايت به ظلم و ستم شاهان و پذيرش دين اسلام از سوي ايرانيان سپاه ايران شكست خورد. شهر نهاوند مقارن انقراض هخامنشيان در حمله اسكندر مورد تاخت و تاز قرار گرفت، ولي به كمك دژ و باروهاي محكم در امان ماند. در دوران مقارن سلطنت وی عمارت شاه نشین و حوض جوش مقابلش ساخته شده است.

نام اردكان از دو واژه «ارد» به معني مقدس و «كان» به معني معدن و مكان تشكيل شده است. از آثار تاريخي و قديمي شهرستان اردكان ميتوان به مسجد جامع، مسجد زيرده، امامزاده سيدمحمد، امامزاده سيد نور الدين، امامزاده شمسالدين، مكانهاي مقدس پير سبز چكچكو و پير هشت زردشتيان، رباط شاه عباس و چهار تاقي عقدا اشاره كرد. علاوه بر آن، پروژههاي احداث فرودگاه بينالمللي قشم و بندرگاه آن، با ظرفيت پذيرش كشتيهاي 60 هزار تني و نيز طرح اتصال زميني جزيره قشم به بندر عباس آغاز شد.

در دوره شاه عباس صفوي، پرتغاليها ابوموسي را به تصرف خود درآوردند؛ ولي اين جزيره، پس از يك دوره طولاني به وسيله نيروهاي ايراني آزاد گرديد. حاكم عمان تعدادي از جزاير واقع در نزديك سواحل ايران، از جمله قشم را تصرف كرد؛ ولي چندين فروند كشتي جنگي انگليسي مهاجمان عماني را مغلوب كردند. در واقع میتوان گفت که یک خانه محلی است که شامل3 اتاق میشود و ظرفیت پذیرایی از 15 نفر را دارد. این روستا در دهستان قراولان و در فاصله 3 کیلومتری مرکز این دهستان یعنی روستای آق قمیش قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن 691 نفر (193خانوار ) بوده است .

جمعیت این شهرستان در سال ۷۵ نزدیک به ۵۰هزار نفر اعلام شده است که به نظر مى رسد به دلیل پدیده مهاجرت مردم منطقه به شهرهاى بزرگتر، این رقم سیر نزولى یافته است. شهر كنوني تفت داراي 24 محله كوچك و بزرگ است و به نظر ميرسد زردشتيان، بومي تفت باشند. شهر همدان به علت قرار گرفتن در مسير راههاي اصلي منطقه غربي ايران، در قرنهاي اخير همواره از نظر بازرگاني مورد توجه بوده است. بناي شهر همدان را به دياآكو پادشاه ماد (حدود 700 سال قبل از ميلاد) نسبت ميدهند.

گويا در كتيبه تيكلات پالاسر اول (پادشاه آشور) كه مربوط به 11 قرن قبل از ميلاد است، نام آنادانا يا «همدانا» نوشته شده است. و چرا در متون نوشته شده، به عنوان نماد بهداشت و پزشکی در پرتوتصاویر سکه باستان شناسی کهن شناخته میشود. این آرامگاه به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. واژه «ژئوتکنیک» اولین بار در سال 1948 میلادی توسط انستیتوی مهندسان ساختمان بریتانیا به کار گرفته شد و به تدریج مفهوم آن غنای بیشتری یافت، تا اینکه در سال 1974 «مهندسی ژئوتکنیک» به عنوان رشتهای خاص توسط انجمن مهندسان ساختمان ایالات متحده امریکا نیز به رسمیت شناخته شد.

سمنان تا شهمیرزاد حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و از شهمیرزاد تا سه راه تلمادره ۹۷ کیلومتر راه پیش رو دارید. شهر قديمي «رودآور» داراي سه قبصه «توي» و «سركان» و «شكان» بود. تويسركان فعلي كه از تركيب دو كلمه «توي» و «سركان» ساخته شده است، همان قصبه «توي» قديمي است. بهترین زمان سفر به باداب سورت کی است؟ بدون شک شما هم با ما هم عقیده هستید که معنا و مفهوم سفر برای انسانهای امروزی که در دنیای ماشینی زندگی میکنند با گذشته تفاوت دارد. با چشم­سفیدی تمام (البته بدون اجازه) چند تصویر «دور» و «نزدیک» از او گرفتم.

در سال 1147 هـ.ق (1735 م.) از سوي نادرشاه افشار، لطيفخان دشتستاني به سمت حاكم ايالت دشتستان، شولستان و درياداريِ كل سواحل، بنادر و جزاير خليجفارس منصوب شد و تمام جزاير از جمله ابوموسي را از دست ياغيان خارج كرد. تيمور گوركاني در يورشهاي خود، خليج فارس و بنادر و جزاير آن از جمله ابوموسي را ضميمه متصرفات خويش كرد و تا سال 873 هـ. در تمام مدت حكومت آلبويه، بنادر و جزاير سراسر كرانههاي خليج فارس در قلمرو فرمانروايي آنان قرار داشت. این تفرجگاه در گذشته از چند آبشار نیز برخوردار بوده است؛ اما درحالحاضر متاسفانه تمام آنها خشک شدهاند.

پس از استقرار نيروهاي نظامي ايران در بلنديها و مناطق سوقالجيشي جزيره و حفظ قسمتآباد و قابل سكونت جزيره براي اقامت اتباع شارجه، جلساتي تشكيل شد و دولت ايران تمام شرايط قرارداد را همچنان استوار دانست. در سال 1645، هلنديها قواي نظامي مهمي در خليجفارس گرد آوردند و به بهانه اين كه ايران قرارهاي عهدنامه تجاري خود با آن كشور را رعايت نكرده است، حصار و قلعه قشم را تصاحب كردند و نيروهاي نظامي خود را در آنجا اسكان دادند؛ ولي به علت گرماي شديد هوا، بسياري از نيروهاي هلندي تلف شده، و عاقبت هلنديها مجبور به تخليه جزيره قشم شدند.

پرتغاليها در سال 1507 ميلادي در جزيره قشم استحكامات نظامي مهمي ايجاد كردند، و از ورود كشتيهاي جنگي ساير دولتها به اين جزيره جلوگيري كردند. دولت انگليس استحكامات نظامي چندي در جاسك به وجود آورد. بندر جاسك امروزه از شهرهاي نسبتاً آباد استان هرمزگان است كه سه طرف آن را آبهاي ساحلي احاطه كرده و آن را به صورت يك شبهجزيره درآورده است. آشوراده در گذشته شامل سه جزیره به هم پیوسته بود که دو جزیره آن زیر آب رفته و تنها یک جزیره آن باقی مانده است. نادیلو در سه کیلومتری توفارقان – دستجرد در شش کیلومتری غرب توفارقان واقع شده و شمالی ترین گوشه محدوده را در بر می¬گیرد.

چشمه آب معدنی تاپ تاپان که در یک منطقه گردشگری واقع شده است، در 3 كیلومتری جنوب غربی آذرشهر قرار دارد. در این قسمت غاری وجود دارد که در دل خود پدیدهای اعجابانگیز را جای داده است. 9. ختم: «خَتَمَ اللهُ علی قُلوُبِهِمْ وَعَلی سَمْعِهِمْ وَ عَلی اَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ؛ خداوند بر دل ها و گوش های آنان مهر نهاده و بر چشم های شان پرده افکنده شده و عذاب بزرگی در انتظار آنان است» جاثیه آیه 23 را نیز ملاحظه کنید. در دوره حكومت امويان و عباسيان، كرانهها و جزيرههاي خليج فارس، توسط فرستادگان آنان اداره ميشد.

دیدگاهتان را بنویسید