کوه صفه از مکان های گردشگری معروف در شهر اصفهان

سنگ های اطراف آن از نوع آندزیت و آندزی بازاست و با توجه به دمای ۴۰/۵ درجه سانتیگراد از نوع گرم است. این آب نیز از دسته آب های سولفات بی کربنات سدیک است. آب این چشمه گرم و از نوع آب های کلروره سدیک و بی کربنات کلسیک گازدار است. آب چشمه غرغره از دسته آب های کلروره سدیک و بی کربنات کلسیک است. چشمه معدنی غرغره در فاصله ۴۰ کیلومتری راین کرمان واقع شده است.

چشمه گنو در درهای واقع شده که شمال تا جنوب آن را ارتفاعات آهکی کوه گنو پوشانده است. برج المان یکی از برج های مدرن و زیبای گرگان می باشد که دومین برج مرتفع کشور محسوب می شود. تالاب گندمان یکی دیگر از تالابهای زیبای نزدیک شهرکرد است که در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار گرفته و یکی از زیستگاههای اصلی پرندگان در ایران محسوب میشود. چشمه آبگرم لیقوان از شکاف بین سنگهای آذرین آتشفشان سهند خارج میشود و مواد معدنی مقوی برای بدن دارد.

همین امر باعث شد که ما به فکر نوشتن مقاله ای درباره بهترین چشمه های آبگرم در ایران بیافتیم تا بتوانیم از این طریق شما را با این جاذبه های گردشگری که علاوه بر جنبه تفریحی، خواص درمانی زیاد دارند، آشنا کنیم. این منطقه، چشمههای آبگرم متعددی دارد که مطمعنترین آنها مجتمع آبدرمانی گنو است. امروزه خواص درمانی چشمههای آبگرم بر هیچکس پوشیده نیست. متاسفانه استفاده ناصحيح از اين صابون ها باعث شده خواص معجزه آساي آن تحت الشعاع قراربگيرد چرا كه در اين صابون ها معمولا پوست فرد را خشك و حساس مي كنند،بنابراين افرادي كه پوست خشك و تحريك پذيري دارند نبايد از صابون گوگرددار استفاده نمايند.

این چشمه در جنوب شهرستان بردسیر و در شمال روستای قلعه عسگر در وسط رودخانه به صورت جوشان از زمین خارج می شود و از نوع گسلی است. مظهر آن از شکاف سنگ های آهکی و در امتداد گسل گلباف از زمین خارج می شود. آب چشمه از دسته آب های کلروره سدیک سولفات کلسیک است. آب آن از دسته آب های کلروره سدیک سولفات کلسیک گرم است. دربارهٔ چشمه های آبی مناطق مختلف گمانه زنی های فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ می کنند، می جوشد.

اعزام هیاتی برای حل مشکلات عشایر تنگ سرخ، دستور برگزاری نشست با عشایر منطقه توسط استاندار و پیگیری مشکلات آنها، تصویب ۲۱۷ طرح زیربنایی، زیرساختی و توسعه محور در بخش های مختلف اعم از گردشگری، راه، آب، منابع نفت و گاز، پتروشیمی، گیاهان دارویی، صنعت و کشاورزی برای عبور از محرومیت ها و شتاب بخشی به روند توسعه ای استان کهگیلویه وبویراحمد از جمله مصوبات ودستورات این سفر بود. ناحيه بيرجند، به عنوان بخشي از قهستان، در مسير حركت اعرابي بود كه عربستان را به قصد نواحي مختلف خراسان بزرگ و ماوراءالنهر پشت سر ميگذاشتند و لذا هنوز هم روستاهاي عربنشين در جنوب بيرجند وجود دارند.

خوردن این آب بهدلیل داشتن مقدار زیاد کلریدسدیم، موجب افزایش ترشح بزاق و حرکات معده میشود و در نهایت اثر ملین بر دستگاه گوارش دارد. علاوه بر تمام اینها شناور شدن در این آب باعث باز شدن رگها میشود و گوگرد و املاح دیگر محلول در آن برای تسکین دردهای مفاصل وعضلانی ودرمان بیماریهای تنفسی، پوستی و رماتیسم هم مناسب است. با كاسته شدن از عظمت، وسعت و جمعيت شهر استخر، بر رونق شيراز افزوده شد.

در دورة قاجاريه به دليل رونق فعاليت صنعتي ، بازرگاني و معدني ماوراء ارس و داد و ستد بين تبريز و خوي با باكو و تفليس مهاجرت و مسافرت مردم آذربايجان به روسيه همچنين لزوم مبادلات پستي و راه كراواني ، به شهرت و آباداني مرند افزوده شد . در دورههاي بعد از اسلام، اگر چه اسفراين بارها مورد حمله و تهاجم قرار گرفت و ويران شد، ولي به كلي از بين نرفت و دوباره بازسازي شد.

هزينه بناي مسجد توسط بي بي خانم دختر منصوربيگ پرداخت شد . این رسم تا زمانی که خانواده دختر در قید حیات هستند هر ساله برگزار می شود. گروههایی که هم اکنون «ترکمن» نامیده میشوند قبلا «غز» ، «غوذ» ، و یا «اغوذ» نامیده میشدند که از نام جد مشترک آنها یعنی اغوذ «خان» گرفته شده بود، در اینکه چرا آنها ترکمن نامیده میشدند، دلیل قانع کنندهای وجود ندارد، تنها در کتب قدیمی به این مطلب بر میخوریم که ترکمنها در جواب «تو کی هستی؟ در ۲۸ کیلومتری جاده بم – کرمان یک جاده فرعی منشعب می شود که پس از حدود ۴۰ کیلومتر به سنگ های آتشفشانی آندزیتی می رسیم که این چشمه از آنها خارج می شود و از نوع گسلی است.

در ۵۱ کیلومتری جاده آبعلی از تهران ، چشمه آبمعدنی وجود داره که محلی ها بهش چشمه اعلا میگن چون کیفیت آبی که از زمین می جوشه خیلی خوبه . در واقع در این چند چشمه وجود دارد که آب دهی مجموع آنها حدود ۱۴ لیتر است. این نوع باغ سازی به نام باغ ایرانی شناخته می شود که در آن آبنمایی بزرگ در برابر عمارت اصلی و کاخ قرار می گیرد تا نه تنها ستون ها و تزئینات کاخ را چند برابر کند، تصویر باغ و درختان و گل ها را نیز منعکس سازد.

مظهر آن چند متر پایین تر از سطح زمین است و آب به صورت جوشان خارج می شود. چشمه های آب معدنی: جوقن، بی بی، شرا، جیوه و مرتضی علی در مجاورت دهکده اختیار آباد به فاصله ۱۴ کیلومتری غرب کرمان از زمین خارج می شوند. در ۱۳۷ کیلومتری جنوب شرقی بم از شکاف سنگ های آندزیتی خارج می شود و از نوع کلروره سدیک و سولفات سدیک و ولرم (هیپوترمال) است. در جنوب شهرستان بم از شکاف سنگ هایی از نوع آندزیت خارج می شود و به احتمال زیاد از نوع گسلی است. این چشمه در حوالی بم قرار دارد.

آبشار لوه در گلستان در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارد. روستای تاریخی دیز در نزدیکی دهستان شال و از توابع شهر کلور میباشد که در ۱۰کیلومتری کلور و۴۰ کیلومتری جنوب شهر خلخال ودر دامنه غربی رشته کوه تالش و نزدیکی کوهایی با نام محلی کوه پلنگا . در نزدیکی کنارتخته دو آبادی بنام کمانکشی وجود دارد که هر دو آبادی متعلق به لرهای کمانکش هستند. در کوهستان داوران (حدود ۱۰ کیلومتری شمال خنامان) رفسنجان چشمه ای از کوهستان خارج میشود که آب آن از نوع ولرم و به علت خروج گاز کربنیک از نوع جوشان است.

انواع و اقسام انگورها در شهر تیران کشت میشود و بعد، از این برکت الهی هم کشمش تولید میشود و هم شیرۀ انگور. از کاربردهای مستقیم انرژی زمین گرمایی میتوان به مواردی همچون احداث مراکز آب درمانی و تفریحی-توریستی ، گرمایش انواع گلخانه، احداث مراکز پرورش آبزیان و طیور، پیش گیری از یخ زدگی معابر در فصل سرما، تامین گرمایش و سرمایش ساختمانها توسط پمپهای حرارتی زمین گرمایی اشاره نمود.

اطراف منطقه را زمین های کویری احاطه کرده است. این دریاچه برای انواعی از پرندگان آبزی، زیستگاه مناسبی به شمار می رود و به علت نزدیكی به كانون های شهری حایز شرایط مطلوب تفرجگاهی است. این آبشار دارای ارتفاع ۱۷۰۰ متری نسبت به سطح دریا می باشد و از آنجایی که بسیار بکر، دست نخورده و طبیعی است، رفتن به این منطقه زیبا و دیدن کردن از این جاذبه دیدنی شهر ساری را به همه کسانی که به ساری سفر می کنند پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید