کوه چهل چشمه و قله شاه نشین کردستان

در ترجيع بندي كه سعدي درآن خالقي است كه كلماتش را به معشوقش تسليم مي كند درهر بيت پيوندی ( بنشينم و صبر پيش گيرم / دنباله ي كار خويش گيرم ) به نوعي رسانگي كلام دست مي يابد گویي شاعر به آگاهي خود پي برده است و مي خواهد از متن غزل بگريزد اما اين كشش دو باره در بند ديگر اورا مجذوب خود مي كند او در” بيت پيوندي ” به منطق خود پناه مي برد اما سرآغاز بند بعد شور معشوق است كه او را به خود مي كشاند .

این بند با جفای معشوق آغازمی شود و شاعر بعد از توصیف زیبایی معشوق اورا تهدید می کند که دروفا بکوشد و زکات تندرستی خود را بدهد وگرنه دنباله کار خودش رامی گیرد. این بند با نکوهش “ دل “ آغاز می شود و “ دل “ را مسبب تمام زخم های خود می داند و از “ دل “ به “ معشوقه ی سیاه گیسو” که موی عاشق را سپید کرده است و از معشوق به “زمانه ” ودوباره با دردل کردن به معشوق می پیوندد و خودش را تسلیم تحمل می بیند که صبر کند و بنشیند.

آنها در هنگام جنگهای قبیلهای بین ترکمنها و حتی در سختترین شرایط میتوانستند آزادانه در میان تمام طوایف متخاصم رفت و آمد نمایند و در دعوای آنها میانجیگری میکردند و بارها همین اولادها جدالها و ستیزهای بزرگی را در میان طوایف ترکمن خنثی نموده و بین گروههای متخاصم آشتی ایجاد نمودند. وقتی میان دو طایفه خصومتهایی با ابعاد بزرگتر از گوسفند دزدی درمیگرفت اولادها میان گروههای متخاصم رفت و آمد میکردند و خواهان برقراری صلح و آرامش میشدند. یکی از آنها که از فرط خوشحالی با کشتن یکی از گوسفندان در شب قبل دلی از عزا درآورده بود، ناچار گردید تا یکی از گوسفندان خود را مایه بگذارد و این تمام چیزی بود که از این غارت نصیب وی گردید.

البته آنان همیشه در کوششهای خود موفق نبودند. چنانکه زمانی آتشکده آذر گشسب (یکی از سه آتشکده معروف ساسانیان) در روستای فردجان فراهان قرار داشته و تال ماستر در نزدیک آن از مناطق سیزده گانه قباد ساسانی بوده است. به همین دلیل به نام آسیاب خرابه معروف شده است. یکی از معروف ترین پیستهای اسکی زاگرس، پیست اسکی چلگرد است. آبگرم ساری سو: این آبگرم در مرکز شهر سرعین واقع شده است. شهر چشمه ترکیه (Çeşme) شهری است که در غربی ترین نقطه ترکیه و ۷۲ کیلومتری استان ازمیر واقع شده است. در این موزه ، گنجینه های تاریخی چشمه و کیفیت آنها به نمایش گذاشته می شود.

روستای تاریخی و سرسبز ساسنگ در 30 کیلومتری جنوب شهرستان مینودشت واقع شده است. جعفرقلی فرزند ملارضا قلی گوگانی است.تیره ای از ایل بزرگ «زنگلانلو» که «گوگان» امروز در 35 کیلومتری شرق قوچان سکونت گاه این ایل است.پیشینیان می گویند: جعفرقلی درگوگان به دنیا آمده است.هنوزدرگوگان قدیم (جایی که 15 اردیبهشت کردها به مناسبت روزجعفرقلی گردمی آیند) که گویا بر اثر سیل ویا زلزله ویران شده «تلی» دیده می شود که گروهی از اهالی آنجا را«اجاق جعفرقلی »می نامند ومعتقدند زادگاه جعفرقلی آنجاست.

ای سرو به قامتش چه مانی ؟ در چشت شریف یک زیارت خیلی بزرگ است،نمیذانم نامش چه است. » این مسئله که بین ولادت وی در قصر و نامگذاری به نام اوغوز چه رابطه ای میتواند باشد مبهم و دور از فهم است. اینکه واژههای ترکمن و اوغوز دو نام برای یک قوم معین ترک است، در منابع تاریخی ترک به طور کلی امری پذیرفته شده به نظر میرسد. یکی از بخشهای آن به نام فراهان پیشینه تاریخی جالب توجهی دارد. علاوه بر اشعار عارفانه – عاشقانه از دیگر موضوعات مطرح در دیوان جعفر قلی می توان به توصیف پیامبر (ص) مولا علی (ع) وائمه ی اطهار (ع) ،وصف طبیعت ،نکوهش دنیا،برخی حوادث تاریخی و داستانی مانند سلیمان وبلقیس و…

جعفرقلی تخلصش در شعر جعفرقلی بیچار ،جعفرقلی عندلیب ،جعفر قلی زنگلی وگاه جعفراست. ظاهرا درهمان حالت اشراق چهره ی ملواری به او نمایانده می شود وجامی از دست او می نوشد وبعد ناپیدا می شود .شاید بتوان گفت صفای باطن جعفرقلی چنان بوده است که آنچه خداوند در بهشت وعده داده است به جعفر قلی در زمین نمایانده می شود واو 7 سال به دنبال آن جمال وکمال غایب از نظر آواره می گرددوتا آخر عمر حیران وسرگشته ی این عشق تابناک می شود وشعر ودوتار یا رهمواره همراه او می شوند.

قرآن کریم در مقام ترسیم چهره و ویژگیهای بهشت و بهشتیان آیات فراوانى را اختصاص داده است که در این میان چشمهها، نهرها شرابهای بهشتی دارای جایگاه و مرتبه خاصی میباشند چراکه در بهشت آشامیدنیها و آبها و نهرها و چشمههای زیادی وجود دارد که، برای مؤمنان آماده شده است ومومنان حقیقی از آن سیراب میشوند و تمام رذایل اخلاقی از سینههای آنها زدوده می شود و قلب و روح و روان آنها پاک و مطهر میگردد و حیات جاویدانی به خود میگیرند که، مرگی را در پی نخواهد داشت.

۶. از دیگران سؤ استفاده می کند (تا به اهداف خود برسد). جالب است بدانید افرادی که در این روستا قصد تحصیل را دارند، می بایست همانند گذشته های دور وارد مکتب خانه های روستا شده اصول خوشنویسی، محرمات فقهی و غیره را یاد بگیرند اما کودکان بعد از اینکه به سن تکلیف می رسند، در صورتیکه مخالف سبک زندگی و عقاید روستا باشند می بایست روستا را ترک کرده و به تبریز مهاجرت کنند. موزه مردم شناسی خانه نائینی نیز دارای ۱۰ بخش مجزا برای نمایش اشیاء با موضوع مردمشناسی است که دیدار از آن جذابیت بسیاری دارد. از جمله مکان های دیدنی کردستان می توان به مجموعه تفریحی ابیدر، خانه کرد، سد قشلاق، قرآن نگل، دریاچه زریوار و منطقه اورامانات اشاره کرد.

موقعیت جغرافیائی چشمه شگفت انگیز و اسرار آمیز پیرسقا با طول جغرافیایی ۳۴، ۵۶، ۴۶ شرقی و عرض جغرافیایی ۵۱، ۵۱، ۳۶ شمالی می باشد . تپه ایجاد شده توسط آب این چشمه به رنک زرد در میان صخره های دره جلوه- نمایی می کند و یکی از مناظر زیبای دامنه های سهند در این منطقه محسوب می شود. کلاله یکی از شهرهای زیبای استان گلستان است که زیبایی های خاص و منحصر به فردی دارد. چشمه آب معدنی خمده در روستای خمده در ۲۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه در یک منطقه زیبای تفرجگاهی قرار دارد.

33 چشمه یا دهانه طاقی شکل آن و یک طبقه نیز در بالا با طاق های بیشتر قرار گرفته است. قالب اشعار جعفرقلی بیشتر قصیده وغزل ،گاه سه خشتی وترکیب بند وترجیع بند است. این نقشی بود که تا اندازهای از همه گروههای بیطرف انتظار میرفت، لیکن الزام اولادها به ایفای این نقش از دیگران بیشتر بود. باید توجه کنیم که اولاً تنها بخشی از اوغوزها بعدها «ترکمن» نام گرفته اند، نه همه قبایل اوغوز، داخل ترکیب ترکمنها گشته اند. اگر چنین اصلی وجود داشته باشد، در این صورت همانند ترکان مسلمان قبل از ترکمنها، اوغوزهایی که بعدها به اسلام گرویدهاند، نیز میبایست نام جدیدی بگیرند و یا همانندخویشاوندان مسلمان خود «ترکمن» نامیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید