گزارش برنامه جنگل های ارسباران اولی

این پارک دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر مربع و چشماندازی منحصر به فرد است و به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. این گونه پارک­ها بخشی از سرزمین ملی به حساب می­آیند که از لحاظ برخورداری از عناصر طبیعی و مناظر غنی، حائز اهمیت در سطح کشور است و نگهداری و حفاظت از آنها از جنبه­های متفاوت جانورشناسی، گیاهشناسی، آثار تاریخی و یادبودهای مهم توجه زیاد میطلبد. در این میان هنوز هم زنانی یافت میشوند که به شیوه هزاران سال پیش خود را استتار میکنند و کمتر اطلاعی از فناوریهای روز ندارند.

بهطوریکه میتوان در جنگلهای این ناحیه درختان سوزنیبرگ را در کنار درختان پهنبرگ دید که این امر در گونههای جانوری هم تأثیرگذار بودهاست. قطعه سنگ بزرگی در مرکز روستای لاویج وجود دارد که در اثر فرسایش طبیعی به شکل فیلی در حالت نشسته بر روی زمین نقش بسته است که گردشگران و مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و خاص دیدن میکنند. اما در سمنان جایی وجود دارد که رنگ سبز درختانش را زمانی میتوانی نظارهگر شوی که از ابرها عبور کنی! یونانیـها بخوبی مـیدانستند کـه درشمال فلات ایران توده های عظیم قبایل نا آرام وجود دارد کـه علاقمند بهره برداری ازجلگه ها ومرغزارهای غنی وحاصل خیزی هست که درطول سده ها تحت حفاظت پارسیـان و مقدونیـان رونق داشته است.

گفتنی است که این منطقه دارای امکانات پذیرایی و تفرجگاهی است. مساحت پارک منطقه ای از 100000 متر مربع تا 200000 متر مربع یعنی دو برابر مساحت پارک ناحیهای است و شعاع نفوذ آن نیز 4000 متر برآورد میشود. تنوع در طراحی تا حدی بر طبیعت نزدیک بوده و از آن الهام میگیرد. این پارک­ها بیشتر برای ارائه و نشان دادن مواد یا ترکیبات تجاری، با ایجاد هماهنگی و تنوع بین قسمتهای مختلف طراحی میشوند. بر این اساس پارک­ها به پارک بین المللی، ملی و شهری تقسیم بندی میشوند که این گونه نیز به تعریف در می­آیند.

این گونه پارک­ها دارای عناصر داخلی ویژهای هستند که حفاظت از آنها، از اهمیت و ارزش بین المللی برخوردار است، به طوری که این مهم از مرزهای یک کشور فراتر میرود. جنگل ابر سمنان از جنگلهای هیرکانی است که قدمت آنها به میلیونها سال پیش باز میگردد و از دوران ژوراسیک مربوط به دوره سوم زمینشناسی باقی مانده استُ بههمیندلیل هم هیبت و زیبایی جنگل ابر شاهرود چیزی حدود ۴۰ میلیون سال پابرجا بوده است.

مولف مشهور دیگری از دوران غزنویان ابوالفضل بیهقی، منشی و مورخ دربار غزنویان است که تاریخ سلطنت مسعود را بزبان فارسی نوشته است. پارك قطعه زمینی است که بحالت طبیعی نگهداری شود. منشأ این آب گرم ها از آب های زیر زمینی روستای ملاکلا هستند و از لحاظ خاصیت درمانی تفاوتی با یکدیگر ندارند. برای رسیدن به محل این جاذبه بعد از عبور از آب گرم لاویج و با پیاده روی حداقل ده دقیقه ای می توانید از این فیل سنگی دیدن کنید. این دریاچه یکی از مکان های طبیعی و دیدنی بسیار زیبای شمال کشور بشمار آمده و همچنین بهترین انتخاب برای سپری کردن زمانی در دل جنگل بشمار می آید.

جاذبه های این منطقه بسیار زیاد است. ارتفاع متوسط جستگروهها در افرا، ممرز، ون و بلوط زیاد است، در حالیکه ارتفاع متوسط آنها درگیلاس به یک متر هم نمیرسد. تعداد زیاد ترکها در اینوقت بداخل اناتولیه ریخته و بزودی نام خویش را باین کشور میدهند. این عمارت قدیمی که به نام مالک آن یعنی کارل ریدل نامگذاری شده، دارای مالکیت خصوصی بوده و در روستای یستریر، فِرگروندز فلوریدای جنوبی بازسازی شده است.

در میان جنگل کشپل شهرستان نور و در نزدیکی چمستان استان مازندران، یکی از زیباترین تابلوهای طبیعی ایران با نام دریاچه الیمالات واقع شده است. پارک جنگلی کشپل در مازندران، چمستان مسیر ییلاقی لاویج و در ۲/۵ کیلومتری چمستان واقع شده است. روستای ییلاقی لاویج، یکی از نقاط دیدنی و جذاب این منطقه است که از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری این منطقه است که با توجه به این که جاده چمستان به لاویج از پارک جنگلی کشپل می گذرد و از میان جنگل عبور می کند به همین دلیل فضای دلپذیری را برای گردشگران فراهم می سازد و هر سال مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند.

حرام او در گویش تبری، معنی آبی که از حرم می آید را می دهد. هر روز یک قطعه جنگل معادل 86400 زمین فوتبال تخریب می شود. تخریب جنگلها جوامع بومی که در آنجا زندگی میکنند و برای حفظ شیوه زندگی خود به جنگل وابسته هستند را نیز در معرض تهدید قرار میدهد. شخص قاتل داریوش هست که که تا 486 م شاه امپراطوری مـیباشد. تا بهحال خودتان از این روستا دیدن کردهاید؟

واژه « جنگل » از زبان سنسكریت است و به اكثر زبانهای اروپایی نیز وارده شده است و معنای جنگل طبیعی و بكر را می دهد. وقتی هندو- آریائیها به شمالغرب نیم قارۀ هند می رسند، دانش ایشان دربارۀ فرهنگ بکما تقریبا هیچ است. پارک به هر نقطه بازی در داخل جنگل گفته میشود. به پارکهایی که در حوزه یک شهر واقع شدهاند پارک شهری گفته میشود. این پارک­ها به منظور تفرج و گریز مردم از آلودگی هوا و شلوغی شهر مورد استفاده قرار میگیرند.

این دودمان از سرزمـین های کوهستانی شرق هرات منشا گرفته اند کـه بطورعام به منظور جغرافیـه نگاران اولیـه اسلامـی بنام ناحیـه غورشناخته شده است. از شمال به جمهوری ترکمنستان، از مشرق به فاریاب، از جنوب شرقی به غور و از جنوب و مغرب به هرات محدود است. این پارک جنگلی در شهرستان نور، شهر چمستان درمسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل ۲/۵ کیلومتری از چمستان با موقعیتی که از شمال به جاده نور-چمستان، از جنوب به کوه و آب گرم لاویج، از شرق به جنگلهای چمستان واز غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان منتهی می شود، واقع شده است.

در این میان جنگلهای غرب و جنوب غرب ایران که درختان غالب آنها بلوط است، پس از جنگلهای شمال ، حائز اهمت هستند. پارک قطعه زمین آرایش یافته اي است که براي استفاده تفرجگاهی اختصاص داده شود. اما در این میان شاید هیچکدام بیش از مار عظیم الجثه آناکوندا ترس به دل بیننده نیندازد.اینگونه مار ممکن است تا ۹ متر طول داشته باشد و بزرگترین مار جهان است. در دامنههای رشته کوههای البرز، مرز میان منطقه نیمه بیابانی سمنان و جنگلهای گلستان، یکی از زیباترین و قدیمیترین جنگلهای ایران قرار دارد.

این آبشار در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و دارای آب خنک و گوارایی است. در سفرتان به ارسباران به جزییات هم توجه کنید، وقتی از دیدن دشت گلهای فراموشم نکن لذت میبرید مراقبت باشید زندگی پروانهها را به هم نزنید، در این منطقه زیستگاه انواع پروانه است، حتما دوربینتان را همراه داشته باشید و زیباییها را ثبت کنید. در یک کشور مشروطیه وزارت جنگ مثل تمام وزارت خانهها مسئول نخست وزیراست وکسی را در اینمورد حرفی نبود و نیست نخست وزیرهمانطوریکه وزیردارایی انتخاب میکند حق دارد وزیرجنگ انتخاب نماید ولکن در مقتضیات آنروز و امروز کشور در حالی که سرتاسرشمال ایران در معرض تحریکات سیاستهای فوق العاده مقتدر خارجی قراردارد در حالیکه یک میلیون و هفتصد هزار کیلومتر مربع وسعت خاک به تحریکات اجانب در کوره حوادث میسوزد و قبول پست حساس وزارت جنگ بعهده جناب آقای دکتر مصدق که مشغول حل مسائل اساسی خارجی ازقبیل نفت و شیلات است از طرفی جناب ایشان یک تنه کار یکصد و سی و شش وکیل را در امر قانون گذاری میخواهند انجام دهند و بتنهایی با تمام مشکلات مالی مبارزه نمایند و سرپرست هیئت دولت و مسئولیت اداره مملکت را هم داشته باشند کار فوق العاده مشکل بود که ما چند ماه قبل پیش بینی ناراحتیهای کنونی را در ارتش مینمودیم.

اسم کباب بختياري را که حتماً شنيدهايد، در فهرست همه رستورانهاي ايراني هم پيدا ميشوداين غذاي گوشتي غذاي محلي چهارمحال و بختياري است. چون روز بروز شورش بزرگتر میگردید و این زمان شمارهٔ بستیان بیش از چهارده هزار شده بود، دولت انگلیس بمیانجیگری برخاسته، از راه رسمی، از دولت ایران خواستار گردید که هر چه زودتر بدرخواستها پاسخ دهد و شورش را بپایان رساند، و در پارلمان نیز گفتگو در این باره بمیان آمد.

پیداست که خواست بهبهانی از یاوری و همراهی که از سفیر انگلیس در میخواسته جز این نبوده که سفیر میانه ایشان با شاه میانجی باشد و پیامهای آنان را بخود شاه رساند، چنانکه در زمان بودن در عبد العظیم، این درخواست را از سفیر عثمانی کرده بودند، و راز کار اینست که مظفرالدینشاه خود خواهان قانون و مجلس میبود، ولی عینالدوله و وزیران دیگر ببهانهٔ اینکه «یکی از همسایگان نیرومند ما با مشروطه دشمن است و با تودهٔ خود بر سر آن در کشاکش میباشد و این از سیاست دور است که ما در ایران مشروطه بدهیم»، جلو شاه را گرفته و او را خاموش میگردانیدند.

در اینجا یک راهزینه (پلکان) تاریخی بارتفاع حدود 55 متر قرار دارد که در چهار پرواز بیک جایگاه مقدس در بالای کوهی میرسد که ناظر جلگه های وسیع است. این پارک جنگلی در ابتدای جاده آسفالته لاویج از سمت چمستان قرار گرفته است. پارک، یک میدان طراحی شده شهري است. ترمینال A، دارای یک ساختمان با طراحی 6 ضلعی است و به عنوان ترمینال اصلی فرودگاه برلین محسوب می گردد. بلخ یک شـهر باشکوه و بزرگ است. مساحت پارک محله­ای از 5000 متر مربع تا 50000 متر مربع متغیر است و شعاع نفوذ آن نیز 1000 متر برآورد می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید