مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوای شیائومی

مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوای شیائومی این روزها بیشتر ما با خطرات بسیار جدی آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلام

توسط مدیر سایت در 11 تیر 1402

مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوای شیائومی


این روزها بیشتر ما با خطرات بسیار جدی آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامتی آشنا هستیم. در این میان یکی از بهترین راه‌های مقابله با آلاینده‌ها و پاکسازی هوا، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا است. از این رو سوال مهمی که در این خصوص ممکن است به ذهن ما خطور کند این است که آیا دستگاه های تصفیه هوا در کنار مزایای خاصی که دارند، مضر هم هستند؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا بپردازیم. با ما همراه باشید.

دستگاه تصفیه هوا چیست؟
دستگاه تصفیه هوا یک دستگاه مکانیکی است که با قدرت برق همانند سایر لوازم خانه مانند کولر، ماشین لباسشویی و… کار می‌کند و اگر به خوبی و با برند خوب انتخاب شود، طول عمر زیاد و حدود 10 ساله خواهد داشت. این دستگاه‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، می‌توانند هوا را در یک فضای بسته مانند اتاق، پالایش کنند تا هوای محیط از مواد حساسیت‌زا، برخی میکروب‌ها، گرد و غبار، پرز فرش، مبل و موی حیوانات پاکیزه شود. دستگاه‌های تصفیه هوا، کارایی و بازده متفاوتی دارند که از 30 تا 99.99 درصد تفاوت می‌کند. در ادامه به بررسی مهم ترین مزایا و معایب این دستگاه ها می پردازیم.

مزایای دستگاه تصفیه هوا
از مزایای این دستگاه ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- از بین بردن بوی بد هوا:
اکثر دستگاه های تصفیه هوا قابلیت حذف بوی بد هوا را دارند و قادر به حذف آلاینده هایی هستند که سبب ایجاد بوی بد در هوا گردند.

2- از بین بردن آلرژن‌ها:
 بسیاری از پوست حیوانات و یا گرده گل‌ها و درختان و… که باعث ایجاد آلرژی می‌شوند توسط دستگاه تصفیه هوا از بین می‌روند.

3- حذف گرد و غبار:
یکی از اصلی ترین مشکلات امروزی در سرتاسر ایران وجود ریزگردها و گرد و غبار موجود در هوا می باشد. بیشتر دستگاه های تصفیه هوا به دلیل استفاده از فیلتر هپا HEPA قادر به تصفیه هوا و حذف گرد و غبارها در حد چند میکرون نیز می باشند.

4- حذف دودها:
حتی بدون اینکه متوجه شوید سموم ناشی از دودهای گاز در دورن خانه و یا بیرون خانه به محیط خانه انتشار پیدا می‌کنند و تصفیه هوا این دودها را خنثی می‌کند.

5- از بین بردن میکروب، باکتری و ضدعفونی کردن هوا:
هوای موجود در فضای خانه یا کار دارای باکتی و میکروب می باشد که اکثر دستگاه های تصفیه هوا قادر به حذف باکتری ها و میکروب های موجود می باشند.

دستگاه تصفیه هوا ضد میکروب
دستگاه تصفیه هوا میکروب ها را از بین می برد

6- ضد عفونی کردن هوا:
 در هوایی که استنشاق می‌کنید انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها وجود دارند که باعث بروز بیماری‌های قبلی و ریوی می‌شوند و این دستگاه تصفیه هوا با از بین بردن این موجودات باعث ضد عفونی شدن هوا می‌شود.

7- مصرف برق کم:
یکی از مزایای مهم دستگاه های تصفیه هوا توجه به مصرف برق آن ها می باشد. اکثر دستگاه های تصفیه هوا موجود در گروه بازرگانی آی ناین به دلیل دارا بودن استانداردهای بین المللی دارای کمترین مصرف برق می باشند.

عوارض و مضرات دستگاه تصفیه هوا خانگی
دستگاه‌های تصفیه هوا از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند ولی اغلب این دستگاه‌ها تلاش می‌کنند تا کمترین میزان آسیب را داشته باشند بخصوص اگر تولید این دستگاه توسط یک کارخانه صاحب نام باشد. با این حال در موارد زیر مشاهده شده که خطراتی برای مصرف کننده وجود دارد. در ادامه مقاله مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا به مهم ترین مضرات این دستگاه ها می پردازیم:

1- انتشار گازهای اوزون:
برخی از دستگاه های هوا با انتشار گاز بی اثر اوزون کار می کنند. به کار بردن این گاز به این دلیل است که قابلیت حذف ذرات، باکتری، میکروب ها و مواد شیمیایی موجود در هوا را به طور کامل دارد اما متخصصان در آخرین گزارشات خود بیان کرده اند که گاز اوزون ممکن است مضراتی برای بدن داشته باشد که قابل چشم پوشی می باشد.

مضرات گاز ازون در تنفس:
ازون گاز بی رنگی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و ترکیبی ناپایدار و به شدت واکنش‌پذیر است. وجود ازون با غلظت بسیار پایین در هوا می‌تواند باعث سوزش چشم و بینی شود. میزان بیشتر آن باعث سردرد، تهوع، سرگیجه، تنگی نفس و تشدید علائم بیماری آسم و برونشیت شود.

2- استفاده از اشعه UV:
هر چند استفاده از اشعه‌ی مادون قرمز و یا ماورای بنفش بصورت کنترل شده خطر خاصی ندارد و برای ویروس کشی خیلی مفید است ولی اگر استانداردهای مورد نظر در دستگاه به خوبی در تعبیه این اشعه در نظر گرفته نشود امکان دارد و قابلیت خاموش روشن کردن جداگانه نداشته باشد برای خانم های بار دار مضر است ولی در دستگاههای معتبر وبزرگ بطور دکمه مجزا عمل میکند که میتوان آنرا جداگانه در هر زمانی که دوست داشته باشید استفاده کنید.

آیا دستگاه های تصفیه با تکنولوژی یون ساز ایمن هستند ؟
تکنولوژی یون ساز موجود در دستگاه های تصفیه هوا با تولید یون منفی عمل می کند و باکتری های و آلودگی ها را از بین می برد. این تکنولوژی روشی کاملاً متفاوت از تصفیه هوا نسبت به تصفیه کننده هوا هپا HEPA است که با استفاده از یک فن ازون تولید شده را به بیرون می راند و با یک فیلتر هوای تصفیه شده را از دستگاه خارج می کند.

برای دانستن عوارض یون‌سازها نگاهی به روش پاکسازی هوا با این دستگاه‌ها بیاندازیم:
این دستگاه‌ها ابتدا یون منفی را وارد محیط می‌کنند. یون‌های منفی با آلاینده‌ها واکنش می‌دهند و با سنگین شدن این ذرات هوای اتاق تصفیه می‌شود. خطر این نوع تصفیه هوا این است که با سنگین شدن ذرات آلاینده سنگین، آلودگی روی تمام سطوح خانه و بدن ما می‌آید! در نتیجه استفاده از این نوع دستگاه‌ها نیز توصیه نمی‌شود. علاوه بر آن برخی از این دستگاه‌ها هنگام با باردار کردن ذرات، ممکن است اکسیژن هوا را به ازن تبدیل کنند. درباره خطرات گاز ازن نیز توضیح دادیم.

دستگاه تصفیه هوا مورد تأیید وزارت بهداشت
 

وزارت بهداشت عملاً در خصوص خوب و یا بد بودن این دستگاه‌ها اظهارنظر قطعی نکرده است ولی با صدور مجوز برای برخی از بیمارستان ها دستگاه تصفیه هوا در خصوص کارآمدی این دستگاه‌ها اعلام نظر نموده‌اند.

دستگاه تصفیه هوا مورد تایید وزارت بهداشت
به جای باز کردن پنجره از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

حرف آخر
اگر به هوای تصفیه شده در محل زندگی خود نیاز دارید اما نمی خواهید دستگاه تصفیه هوا بخرید، می توانید پنجره ها و درهای خود را باز نگه دارید که می تواند هوا را در منزل شما به گردش در آورد. اما توجه داشته باشید که این حالت نیز ممکن است برای همه نوع آب و هوایی مناسب نباشد و می تواند اشکالات و آلاینده های موجود در فضای باز را افزایش دهد. همچنین باید به موارد دیگری از قبیل دود سیگار، حیوانات خانگی که باید در خانه تمیز نگه دارید و بالانس نگه داشتن دمای خانه خود توجه کنید.

 


دستگاه تصفیه هوا مناسب کودکان

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن